avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Banica Ionut

Activitate Banica Ionut

Răspuns la discuția Penalitati
Multumesc foarte mult ptr. raspuns. Asta si doresc, le.am tot achitat din datorii, vreau sa platesc absolut tot, la zi ca sa zic asa, am redus foarte mult si din datoria la dosar. Dar in momentul in care am cerut sa achit la zi, presedintele imi cere sa achit mai intai absolut tot la executor. Nici eu nu oot atat de mult si atunci am cerut ce e in dosar sa ramana in dosar, ce e la zi sa platesc normal. Am fost refuzat. Plus ca am cerut sa verific toate cheltuielile de la momentul zero, adik dupa pronuntare, ptr ca daca platesc vreau sa stiu de ce si cum s.a ajuns la o datorie de 2 900 lei intr.un an de zile, avand in vedere ca intretinerea lunara nu depasea 100 lei. Multumesc inca odata, revin cu postare pe masura ce am noutati.
Răspuns la discuția Penalitati
Imi cer scuze, poate nu m.am facut bine inteles. Administratia cere sa se plateasca absolut tot ce are in dosar adica executor si tot ce inseamna catre administratie,prin sentinta, dupa care se gandeste sa primeasca si banii ptr utilitati la zi. In acest sens admi. emite o hartie prin care, conf legii 230 plata datoriilor se face cronologic si in acest fel nu imi primeste banii la zi si ma trimite cu ei la executor unde am deja retineri pe upon de pensie, dosarul fiind pe jumatate achitat.
Discuție Penalitati
Am o situatie speciala in cazul socrilor mei aflati in conflict cu asociatia. In urma unei datorii de 6000 lei, este data in judecata iar dosarul intra in executare in decembrie 2016, prin retineri pe cuponul de pensie. Incepand cu decembrie 2016, isi platesc constat inttetinerea ptr urmatoarele 6 luni. Dupa care, administratorul ii refuza primirea banilor pe utilitati, cerandule sa isi plateasca mai intai datoria catre executor, unde deja avem poprire pe pensie de 300 lei. In acest fel s.au acumulat alte datorii, alte penalitati. Incercand sa aflu cum s.au acumulat acestea observ ca administratia imparte penalitaile de la utilitati pe datornici dupa care o introduce in plata lunara a intretinerii si aplica 0.2% penalitati. Cui trebuie sa ma adresez pana la instanta???
Răspuns la discuția Desfiintarea ghenelor de gunoi
Multumesc
Se doreste colectarea selectiva a gunoiului de la asociatiile de proprietari, din aceasta cuza intreb, prin ce modalitate ne pot forta sa inchidem ghenele de gunoi, care in unele blocuri sunt curate si bine intretinute.