avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate MariusI1

Activitate MariusI1

Am optiunea de a genera un extras de cont online. Ideea e ca au un program scurt si as pierde o zi cu fiecare drum la posta vamala, stau la 50 de km de oficiul postal vamal asa ca face altcineva comanda pentru mine (locuieste in acel oras, cu oficiul postal vamal).
O comanda ajunge in minim o saptamana (chestia cu 2 zile)- asta daca vine prin DHL, si poate ajunge si in 2 luni, prin posta standard. Fiecare colet/plic are pe el data si ora in care a fost expediat (din Singapore de exemplu). Imi puteti cita va rog paragraful in lege unde se cere dovada platii?
Multumesc.
Salutare.
Pe scurt , fac comenzi din China de ceva timp. Ma lovesc insa acum de urmatoarea problema: vamesul cere NEAPARAT extras de cont bancar, care costa ~18 lei (Banca Transilvania). Este legal ? Pe usa postei scrie ca trebuie Dovada Platii, nu specifica de extras bancar.
I-am adus screenshot pe A4 cu dovada platii de pe site. Am adus screenshot cu contul bancar, de unde rezulta valoarea pe care am platit-o (dolari, convertit in euro, apoi in lei). Nu il intereseaza. Este vorba de Oficiul Postal Nr 9, Sibiu.
Este legal? Am studiat Codul Vamal, nu specifica nicaieri acest aspect.
Imi poate retine coletul doar pentru acest aspect? Unde sa fac plangere?
Multumesc.