avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate zeichen

Activitate zeichen

Răspuns la discuția Desfacere C.M.I
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Desfacere C.M.I
Ma scuzati ca raspund asa tarziu, din cate am inteles s-a intrunit o comisie si mi-a desfacut C.I.M..,,,si ar urma sa primesc prin posta decizia de incetare CIM.
Deja sunt angajat la alta firma, sper sa nu apara ca o ''pata'' desfacerea C.I.M. in viitor asta este grija mea.
Discuție Desfacere C.M.I
Buna seara, sunt in urmatoarea situatie:
Am transmis un mail cu demisia astfel:
In atentia domnului director .......................
Solicit numar de inregistrare cereri de demisie atasate.
In urma discutiei din data de 12.04.2018 in care mi-am exprimat intentia de a demisiona din functia de Inginer Electroenergetica, si a doua discutie din data de 23.04.2018 in care mi-am exprimat dorinta de a demisiona si cereri depuse in data de 26.04.2018 cu nr. de inregistrare 99/26.04.2018.(cerere cu acordul partilor lit.b pe care a scris ''NU'')
Ma vad obligat sa va transmit acest e-mail cu demisia atasata.
Cu aceasta ocazie va transmit si procesul verbal de predare-primire al echipamentelor.
Cererea de demsie :

Nr. Inregistrare ………….../…............
Domnule Director
Subsemnatul ....................... domiciliat in comuna .................., Str. ................., identificat cu C.I seria ...............nr......................, eliberat de....................... la data de .................., CNP ........................., avand functia de Inginer Electroenergetica la ......................................, in temeiul art.81 alin.8 din Legea 53/2003 privind Codul Muncii, va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului de munca incepand cu data de 08.05.2018 din urmatoarele motive:
- Lucru la inaltime
- Executare de operatiuni nespecificate in Fisa Postului
Va multumesc,
Data: 0.8.05.2018
Semnatura.....

Intrebare este valabila aceasta demisie?
El spune ca mi-a desfacut contractul de munca in urma unei comisii pentru neprezentare,
Tinand cont ca nu am voie sa lucrez la inaltime sunt miop am dioptriile -6 cu -12.
Numarand zilele am demisionat cu o zi inaintea comisiei, Deoarece nu m-am prezentat 2 zile lucratoare la munca, si anume datiile de 05.05.2018 si 07.05.2018 adica 2 zile lucratoare in a treia zi lucratoare mi-am anuntat demisia prin e-mailul de mai sus.

Multumesc in avans