avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate iulian.parasca

Activitate iulian.parasca

Buna seara Dl Vasile.
Deci:
La pct 1 , la noi nu se platesc nici orele si nici un spor, am ore libere de compensat / platit din 2019.
Referitor la pct 2 am inteles, voi cauta contractul colectiv de munca.
La pct 3 intrebarea mea este urmatoarea...
Dupa o tura de noapte de 12 ore, mi se acorda 48 de ore liber..
In aceste 48 de ore se regasesc si repausul zilnic si cel saptamanal?
Pentru ca colegii mei care lucreaza in program de 8 ore, au liber 64 de ore libere de vineri pina luni.
Buna ziua.
Parasca Iulian ma numesc si am cateva intrebari referitor la programul inegal de munca.
In contractul de munca este specificat 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana. 160 ore / luna. In contract nu este specificat spor de noapte de sarbatori legale sau de sambata si duminica.
Totusi programul dupa care imi desfasor activitatea este programul 12 /24 si 12/48.
Se lucreaza in flux continuu.. sambata duminica sarbatori legale.
Si in medie se efectueaza 24-48 de ore suplimentare in fiecare luna. (din lipsa de personal)
Nu se acorda nici un fel de spor nici pentru orele suplimentare si nici pentru sambata, duminica, sarbatori legale.
Se acorda din cand in cand cate un liber ptr orele lucrate suplimentare,
Cum ar trebui sa se acorde liber ptr zile de repaus saptamanal....
Angajatorul spune ca acele 48 de ore dupa tura de noapte e repaus saptamanal, totusi in acest caz unde e repausul zilnic, cel care ar trebui sa fie de 24 ore dupa tura de noapte.
Deci norma de lucru este de 160 de ore!
Am lucrat 192 ore deci 32 ore suplimnentare, in plus am lucrat si 5 zile de sambata si duminica, deci 60 ore.
Cum ar trebui platit sporul pentru 32 ore suplimnentare?
Cum ar trebui platit sporul pentru cele 60 de ore lucrate in zile de sambata si duminica?
Cum ar trebui sa se acorde repausul zilnic si saptamanal ?
Va multumesc pentru sprijin!
Care este termenul in care se poate depune plangere la CECAR impotriva unui expert contabil judiciar?
Si baza legala va rog.
Dar termenul pt plangere penala ?

Speta Expertiza pentru drepturi salariale.
Experta desemnata de instanta, in primul raport de expertiza, respectand, Codul Muncii, Legea 153/2017 imi face un calcul prin care pentru perioada 2017-2021, am de recuperat de la institutie suma de aproximativ 33.000 lei.
Datorita perioadei f lungi a perioadei de cand ma judec, Instanta solicita expertei sa aduca la zi, raportul de expertiza, drept urmare, la completarea raportului de expertiza, ma scoate pe zero.
Cu toate ca incalcarile sunt flagrante, dar am inteles ca ar fi prietena cu angajatorul...

Avem pe grup persoane care s-au judecat ptr sporul de noapte, sarbatori legale, sambata / duminica?
Răspuns la discuția Sef birou
Bugetar, scuzele de rigoare, am ratat acest detaliu.
Discuție Sef birou
La un servicu de paza, lucram 3 persoane pe functia de sef de tura.
1 persoana se ocupa de gestiune
2 persoane avem in subordine 158 agenti de paza/ portari.
Aproximativ 40 de posturi.
Este normal ?