avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Activitate denisaionela

Activitate denisaionela

Am nevoie de informații,pentru următoarea situație. Eu am luat in chirie de la primăria orașului o garsoniera. In momentul cand mi s.a facut contractul de închiriere eu am spart usa si am intrat in casa. Am fost îndrumata de cei din primărie sa fac asta. Ei spunându.mi ca fostul chiriaș nu a răspuns solicitărilor de a părăsi locuita si ca nu mai sta aici. Bun am spart usa (cu martorii de fata) am schimbat usa si m.am apucat sa fac curățenie. I.am pus lucrurile in saci.. am aruncat gunoiul (care a fost foarte mult) si am păstrat si mobila. in speranta ca o sa dau de ceea ce a locuit acolo si vine sa le ia. Nu am reusit sa dau de ea. Dar dupa o luna de zile de la cele relatate a apărut ea. Ea a intrat în casă cu cheia ei (ciudat, dar da am probat mai multe chei de la alti vecini si se potriveste orice cheie) ea stia deja ca v.a fii evacuata caci a fost căutată si anunțată de cei de la primărie și poliția locală. Ea a început să arunce mobila pe geam apoi s.a dus la poliție și m.a acuzat că i.am furat lucruri din casa. Am fost si eu la poliție și am dus dovezi (poze si filmari) din momentul în care am intrat in garsoniera si am dovedit ca lucrurile erau acolo și nu am luat nimic. Bun acum femeia a aruncat toată mobila din casa a lăsat doar patul in care ea doarme in fiecare seara. Deși i.a fost explicata situația ea refuză să plece de acolo. eu vreau sa merg sa schimb butucul de la usa ,in conditiile in care ea a eliberat garsoniera ( lucru care mi l.am dorit) dar imi e frica pentru ca ma amenința că ma prinde si imi da in cap, ca daca ma prinde in casa ma aruncă de la etaj. Eu ce sa fac in aceasta situație? ma lupt cu ea la infinit? Mentionez ca ea nu dorește nici un fel de comunicare,este violentă si agresivă verbal. Sa presupun ca pleca jumate de ora si apuc sa schimb butucul.. dacă se întoarce si sparge usa poliția va face ceva? Poliția o poate obliga sa părăsească locuința? Multumesc!