avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1996 soluții astăzi
Forum Activitate ana74

Activitate ana74

intrebarea mea se refera la faptul daca pot rezilia acest contract inainte de incheierea termenului contractual, in speta daca pot rezilia contractul la 01.03.2009. nu-mi mai permit sa achit chiria.
in luna oct. 2008 am deschis un punct de lucru. pentru acest punct de lucru exista un contract de inchiriere incheiat cu o persoana fizica (contractul este inregistrat la AF). din cauza problemelor financiare pe care le avem, nu am desfasurat nici un fel de activitate la acest punct de lucru si dorim sa-l inchidem incepand cu 01.03.2009. in acest sens am luat legatura cu proprietarul, pentru a-l instiinta de intentia noastra. dumnealui nu este de acord cu rezilierea contractului, pe motiv ca el nu mai gaseste alti chiriasi in perioada asta si pierde bani. in momentul incheierii contractului, noi am depus si o garantie, echivalenta cu o chirie lunara, pe care n-o mai vrem inapoi. precizez ca in contractul de inchiriere nu este prevazuta nici o clauza speciala cu privire la rezilierea contractului inainte de incheierea termenului contractual, 30.09.2009. singura specificatie se refera la faptul ca se poate rezilia contractul inainte de termen prin acordul partilor.
intrebarea mea este ce pot face in conditiile date, mai ales ca firma noastra "merge" pe pierderi?
va multumesc!
Răspuns la discuția Contract de vanzare-cumparare
Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract de vanzare-cumparare
Multumesc mult pentru sfaturi. Am verificat firma la CIP si a avut un incident minor de plata in 2005. Intre BO avalizat de administrator si fila CEC ce ma sfatuiti sa aleg? Cu fila CEC tocmai am patit-o. Am intrebat contabili, juristi si parerile au fost impartite.
Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Firma mea a vandut in luna septembrie produse pentru care am primit 2 file CEC, dar au fost refuzate la plata. CEC-urile respective au fost investite cu titlu executoriu. Si acum urmeaza problema mea. Trebuie sa vand marfa la o firma si valoarea facturii este destul de ridicata. Firma respectiva a zis ca o sa-mi plateasca cu bilet la ordin. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa iau BO sau sa cer fila CEC? Daca inchei un contract de vanzare-cumparare ce clauze trebuiesc introduse? BO poate fi avalizat de catre administratorul firmei?
Va multumesc!