avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianaCluj

Activitate AdrianaCluj

Pai in 1967, asa erau completate diplomele de licenta la UNiv din Timisoara, de unde deduc ca la vremea aceea o diploma de licenta era echivalenta la zi (5ani) sau seral (6 ani). Totusi o diploma este o diploma. De ce acum se face o asfel de discriminare. Cand te gandesti ca astazi se ia licenta dupa 3 ani, extrapoland, probabil ca ne putem gandi ca asta va conduce la o noua discriminare a supravietuitorilor stagiului de cotizare. Nu mi se pare in regula!
Banuiam, drept sa va spun nici pe diploma mea nu scrie cursuri zi si am absolvit in 91, si intre timp am si un doctorat, deci trebuie sa-mi iau concediu sa imi obtin de pe acum o adeverinta de la facultate, ca poate nu-mi voi primi pensia corespunzator nivelului de pregatire
Tatal meu, (85 ani) incadrat cu grad de handicap locomotor grav este chemat de urgenta la Casa judeteana de pensii pentru a duce originalul diplomei de licenta si foaia matricola care sa demonstreze absolvirea facultatii (1967) nivel zi. Intrebarea mea este daca nu gasesc foaia matricola, iar pe diploma nu figureaza 5 ani sau nivel zi, poate fi o problema? Ce pot sa fac? Va multumesc