avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate ediz90

Activitate ediz90

Va multumesc pentru raspuns.
Am gresit, am vrut sa spun pentru a intra in posesia banilor sau pentru a incasa cecurile.
CEC-urile sunt pe numele decedatului (sotului). Am inceput aceasta procedura "Grant of probate / administration pe 24 Mai 2018 si mi s-a comunicat ca dureaza cateva luni pana obtinem decizia judecatoriei si imi era teama ca cecurile au o anume valabilitate.
Am intrebat la banca mea daca pot depune la incasare aceste cecuri dar mi s-a comunicat ca daca nu sunt pe numele meu s-ar putea sa nu le pot incasa.
buna ziua,
sunt in posesia a doua CEC-uri emise in Ianuarie 2018 , unul de o societate de asigurari iar celalalt de catre Bank of Cyprus. acestea fiind emise in urma decesului sotului meu, acesta avand si rezidenta de Cipru. Chiar daca am Certificat de mostenitor emis de Notariat din Romania, pentru a intra in posesia CEC-urilor trebuie sa urmez procedura de mostenire a statului cipriot, acesta va dura cel putin 6 luni de acum inainte. Ma intereseaza sa stiu, care este valabilitatea unor astfel de CEC-uri. Multumesc.