Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate valabilitate CEC emis de banca din Cipru
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

valabilitate CEC emis de banca din Cipru

buna ziua,
sunt in posesia a doua CEC-uri emise in Ianuarie 2018 , unul de o societate de asigurari iar celalalt de catre Bank of Cyprus. acestea fiind emise in urma decesului sotului meu, acesta avand si rezidenta de Cipru. Chiar daca am Certificat de mostenitor emis de Notariat din Romania, pentru a intra in posesia CEC-urilor trebuie sa urmez procedura de mostenire a statului cipriot, acesta va dura cel putin 6 luni de acum inainte. Ma intereseaza sa stiu, care este valabilitatea unor astfel de CEC-uri. Multumesc.
Pana la incetarea personalitatii juridice a emitentului.
Spuneti ca sunteti in posesia cecurilor si trei randuri mai jos spuneti "pentru a intra in posesia .."
Daca cecurile sunt deja pe numele dvs, sigur este necesara procedura de mostenire cipriota? Ati intrebat la banca dvs din Romania daca le pot incasa in numele dvs?
Grant of probate / administration in Cipru este necesar doar pentru bunurile ramase acolo pe numele sotului
Va multumesc pentru raspuns.
Am gresit, am vrut sa spun pentru a intra in posesia banilor sau pentru a incasa cecurile.
CEC-urile sunt pe numele decedatului (sotului). Am inceput aceasta procedura "Grant of probate / administration pe 24 Mai 2018 si mi s-a comunicat ca dureaza cateva luni pana obtinem decizia judecatoriei si imi era teama ca cecurile au o anume valabilitate.
Am intrebat la banca mea daca pot depune la incasare aceste cecuri dar mi s-a comunicat ca daca nu sunt pe numele meu s-ar putea sa nu le pot incasa.