avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate moi_corina

Activitate moi_corina

Multumesc
Buna ziua, daca puteti va rog sa-mi ziceti de cand a intrat in vigoare adoptia internationala pentru romani si pe ce perioada aceasta a fost interzisa ? Din 2004 pana cand ? Au fost multe modificari in lege incat nu reusesc sa stabilesc de cand s-a intrerupt adoptia internationala si cand s-a reluat.Multumesc mult
Multumesc, eu vreau sa rezolv fara intampinare pentru ca ma costa mai mult sa angajez un avocat ca sa faca intampinarea si sa urmaresc termenele decat sa platesc toata suma.
Multumesc de raspuns.
Dar eu vreau sa platesc, nu-i bai, dar fara sa fie nevoie sa merg in instanta, numai ca nu sunt de acord cu felul in care imi impun taxele:
- una pentru ca un beci nu poate fi considerat subsol, dupa logica mea si deci in concluzie, fiind o casa la tara, 0,7 % nu s-ar mai aplica;
doi, baza de impozitare este enaintea TVA-ului, or ei au calculat 0,7 cu valoarea cu tva. Iar eu acum ca sa-mi fac valorizate drepturile, trebuie sa merg in instanta , deci sa platesc avocat , drumuri si alte alea? Nu mi se pare corect si e abuziva atitudinea lor, pentru ca in primul rand, servesc cetateanul, cel care plateste taxe.

Beciul ala nu face cat fac taxele la Inspectorat, unde e logica si bunul sens ?

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti da o procura cuiva (ruda si/ sau avocat), sa va reprezinte in instanta.
Penalizarile de intarziere si dobanzile se adauga zilnic.

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o situatie. Am primit de la tribunal o instiintare cum ca Inspectoratul de Constructii ma urmareste pentru neplata unei taxe. Este vorba de taxa de 0,7 % din valoarea constructiei, plus penalizari, maxim suma datorata, deci plata in dublu.
Casa e la tara, P+ E +Spartial, dupa cum a facut devizul arhitectul. Numai ca aces Spartial, e de fapt un beci sub garaj de 10 mp iar eu contestasem la Inspectorat, pe motiv ca e o anexa gospodareasca si ca beciul respectiv nici macar nu e pe toata suprafata desfasurata a casei si nu e locuibil.
Cererea de autorizatie a fost depusa la Inspectorat in 2009 iar receptia lucrarii a fost facuta in 2013. In plus, suma datorata s-a calculat pe suma care include TVA si nu fara asa cum prevede legea.
Le-am scris de toate doleantele astea dar nu am primit nici un raspuns, pentru ca binenteles, suntem buni de plata fara drept de appel. Eu nu sunt in tara si nu pot sa ma ocup de toata birocratia asta care n-are sens.
Ce ma sfatuiti sa fac? E drept ca in 2009 se prevedea plata a 0,1 % + 0,7 % din valoare constructiei? Sau 0,5 % ? Multumesc mult.