avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate alleexxa

Activitate alleexxa

Buna Artax! Ma bucur sa ne "auzim", macar aici, daca altfel nu mai apucam niciodata :) Ai dreptate in ceea ce spui mai sus, dar stii ca nerabdarea e maxima in momentele acestea. Concursul nostru a fost validat in 28 martie, inainte de testarile psihologice si numirile 2 luni mai tarziu, in 23 mai, deci nu s a respectat termenul de 30 zile.
Asa ca, dragi colegi, inca putina rabdare, mult a fost, putin a mai ramas. Va garantez ca sunteti asteptati cu nerabdare maxima la viitoarele locuri de munca, de colegi si de BALENELE despre care va spune colega mai sus. Bucurati va de cadoul minunat pe care singuri vi l ati facut, cu multa munca si rabdare( termen devenit insuportail in ultima vreme) incomensurabila. Felicitari inca o data!
OvidiuDanut a scris:

c_m a scris:

A fost validat concursul.
Cat despre optiuni...in cazul in care nu prind, de pe locul 30 un post in Oradea urmatoarele optiuni ar fi Marghita/Satu Mare/Deva...


C_M ka bucur inca o data pt tine pt ca ai trecut linia de sosire dupa acest maraton al efortului psihic si emotional incomensurabil de greu. Nu stiu sigur dc permite statutul profesiei dar as fi foarte interesat de primele impresii in contact cu solicitarile noii functii cu care se confrunta un om care intra direct in paine...Ar fi fantastic..SUCCES!




Felicitari tuturor viitorilor magistrati! Ati facut un pas mare si meritati toata stima! Sper ca ziua de maine sa va faca fericiti chiar pe toti, pt ca apoi sa puteti astepta in liniste publicarea decretelor de numire in functie. O data trecuta si aceasta etapa, va asigur ca va asteapta o perioada deosebit de frumoasa, pe care eu una, mi o amintesc cu drag si pe care as repeta o oricand: perioada cursurilor de formare! Sincer, va invidiez pentru ce va asteapta, asa ca profitati maxim de perioada de timp pe care o veti petrece impreuna cu viitorii colegi din tara.
Ca sa ti satisfac curiozitatea, OvidiuDanut, fiecare dintre cei care "intra direct in paine" se confrunta cu situatii inedite, situatii care le infrumuseteaza munca de zi cu zi. Incet incet te acomodezi cu noul din viata ta si lucrurile vin de la sine. Sunt convinsa ca pt fiecare e altfel, un amalgam de nou, cu ciudat, cu nestiinta, cu exaltare...dar in final, pt toti, implinire!
Sedinta publica fara citarea partilor. Doar la revizuire aveti camera de consiliu!! Pe lit. d nu aveti admisibilitate in principiu. Spor!
Felicitari tuturor! Sa fie intr un ceas bun!
Nu va osteniti cu EBT. Sunt de nimic! Bani aruncati aiurea! Am fost la curs in decembrie 2011-februarie 2012. Nu m au ajutat cu nimic: de la 68 puncte in noiembrie 2011 am progresat, cu munca sustinuta si invatat pe cont propriu dupa terminarea cursurilor, la 69 puncte in august 2012. Momentan sunt printre cei 55 fericiti care asteapta decretul de numire din partea Presedintelui, dar la rezultatul de 75 puncte juridic din ianuarie 2013, cursurile EBT nu au avut niciun aport.
Va doresc rabdare maxima si putere de concentrare pana in luna august, pentru ca aveti nevoie!
Pe mine nu m ar mai mira nimic...nici sa mergem 2 zile la munca ca apoi sa intram in vacanta de Paste... Sa ne amintim ca sustinerea psihologicului scris s a facut in duminica Pastelui catolic B-)
Eu mai am o curiozitate: cand sau pana cand trebuie sa ne incheiem actualele activitati, in cazul meu, cabinet individual de avocat? Oare dupa ce se emite decretul de numire sau inainte? Intreb pentru ca banuiesc ca si operatiunea asta necesita ceva timp: discutarea in Consiliul Baroului a trecerii in Tabloul avocatilor incompatibili, urmata de o decizie a Baroului, presupun, apoi controlul final al finatelor....Stie cineva?
andreea_chr a scris:

alleexxa a scris:

Si eu as dori sa urmez cursurile la Bucuresti. Cand trebuie facute cererile la INM? Daca stiti mai multe despre acest aspect, va rog, mai spuneti. Multumesc!



si eu optez tot pentru bucuresti.
cum procedati cu chiria? incepand cu ce data incheiati contractul? cursurile vor fi oare in 2 module separat? adica noi vom plati chirie 2 luni degeaba? (fie ca sunt cursurile in bucuresti, fie la giroc)?


Eu cred ca e prematur sa vorbim despre chirie, atata vreme cat nu se stie inca cand incepem, cand se emit decretele de numire, cand depunem juramantul, etc, etc. Am inteles ca la Giroc se asigura cazare, deci daca se merge acolo, problema chiriei e rezolvata. Cred ca trebuie sa mai cautam putina rabdare, sa mai asteptam putin vesti, iar apoi sa vedem unde si cum vom sta. Mie personal, Giorcul imi este foarte departe, de aceea as prefera sa platesc chirie in Bucuresti...
Si eu as dori sa urmez cursurile la Bucuresti. Cand trebuie facute cererile la INM? Daca stiti mai multe despre acest aspect, va rog, mai spuneti. Multumesc!