avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Activitate mirceagavrilescu2232

Activitate mirceagavrilescu2232

Sa inteleg ca 3 cicatrici pe fata nu reprezinta prejudiciu estetic grav ? Multumesc pentru raspunsul oferit.
Buna seara. Am o rugaminte , Recent am fost partea vatamata intr-o altercatie ( am iesit cu "prietenii" si niste necunoscutii ) iar in nici 30 de cativa necunoscuti m-au atacat ( motivul este absolut banal iar eu nu port vreo vina) si m-au agresat. Problema este ca daca imi luam doar bataie ( si nu ramaneam cu semne sau ceva nu mergeam mai departe), insa unul dintre agresori mi-a dat in cap cu un pahar de sticla si am avut multiple taieturi si plagi pe zona fruntii si ochiului (era sa raman orb). Am scos certificat medico - legal insa pe el mi-au trecut doar 12-14 zile desi eu o sa raman cu semne toata viata si nu sunt chiar foarte mici( a fost nevoie de copci si de cusaturi ) in 3-4 zone ale fetei. De asemenea am si o fractura usoara de os nazal.
Doresc sa ii dau in judecata si sa fac si o plangere penala. Mi s-au facut fotografii in acea seara de catre un politist, am si un martor iar restul sun tmai mult prieteni cu ei decat cu mine. Intrebarea este daca pot avea castig de cauza cu aceste 12-14 zile in instanta??? Imi sunt suficiente?? Ma pot incadra la vatamare corporala grava ( poate slutire) ?

Mentionez faptul ca doresc despagubiri atat materiale pentru telefonul pe care mi l-au spart+medicamente+transport+operatii estetice sa ascund cicatricile cat si morale pentru durerea fizica si psihica produsa. M-au vazut si vecinii in halul ala si imi e rusine cand ma intalnesc cu cate unul. Nu vreau sa ma chinui in instanta pentru o despagubire de 50 milioane. Ar fi de reasul curcilor. Doar telefonul mobil m-a costat 22 milioane.
Sper ca am postat intrebarea in sectiunea care trebuie in caz contrar rog un admin sa o mute la alta categorie.
Multumesc.