avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Activitate adi05

Activitate adi05

Buna seara! Care este varsta minima pentru a candida la INM,studentii care termina dreptul la FR pot candida?
Buna ziua,am o problema :la nastere am fost parasit de tata,parintii nefiind casatoriti.Mama a obtinut o hotarare judecatoreasca prin care tata trebuie sa imi plateasca o anumita suma de bani in fiecare luna.El nu mi-a platit niciodata suma respectiva iar mama nu a anuntat autoritatile din cauza frici .El este plecat de 10-15 ani in Spania.In momentul de fata eu sunt student si am 20 de ani.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Pot cere intretinerea de catre acesta si plata eventualelor daune avand in vedere ca nu mi-a platit niciodata si inca nu am terminat studiile?
2.Acesta este alcoolic si se apropie de o varsta destul de inaintata 55 de ani,imi este teama ca nu cumva dupa ce finalizez studiile si am un loc de munca,acesta sa se foloseasca de legea privind obligatia copiilor fata de parinti si sa imi ceara sa il intretin.
3.In cazul eventualelor amenintari dovedite prin mesaje si convorbiri telefonice inregistrate ce este de facut ?