Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditi pentru admitere in inm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditi pentru admitere in inm

Buna seara! Care este varsta minima pentru a candida la INM,studentii care termina dreptul la FR pot candida?
Legea 303/2004
art.14
....
(2) Poate fi admisă la Institutul Național al Magistraturii persoana care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are cetățenia română, domiciliul în România și capacitate deplină de exercițiu;
b) este licențiată în drept;

c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal și se bucură de o bună reputație;
d) cunoaște limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical și psihologic, pentru exercitarea funcției. Comisia medicală se numește prin ordin comun al ministrului justiției și al ministrului sănătății. Taxele examenului medical se suportă din bugetul Institutului Național al Magistraturii.

Prin urmare, varsta minima 18 ani .... De asemenea, pot participa la concurs si persoanele care au absolvit facultatea de drept, curs FR.