Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Absolvent de drept la FR- inscriere magistratura
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Absolvent de drept la FR- inscriere magistratura

poti participa la admiterea la inm /magistratura daca ai terminat o facultate de drept la FR ?multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Legea nr.303/2004
art.14
(1) Admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparenţei şi egalităţii, exclusiv pe baza de concurs.
(2) Poate fi admisă la Institutul Naţional al Magistraturii persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
b) este licenţiată în drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal şi se bucură de o bună reputaţie;
d) cunoaşte limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical şi psihologic, pentru exercitarea funcţiei. Comisia medicală se numeşte prin ordin comun al ministrului justiţiei şi al ministrului sănătăţii. Taxele examenului medical se suportă din bugetul Institutului Naţional al Magistraturii.

Textul de lege nu face vreo distinctie cu privire la cursurile urmate ale facultatii de drept (zi sau FR).