Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, Cu studi de licenta in domeniul ,,Stiinte ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, Cu studi de licenta in domeniul ,,Stiinte Economice ...

Buna ziua,
Cu studi de licenta in domeniul ,,Stiinte Economice " si master in Drept ,,Cariera judiciara" pot sustine examenul INM? Indeplinesc conditiile de participare la concurs ?
Potrivit art.2 din OUG 7/2019 poate fi admisă la Institutul Naţional al Magistraturii persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are cetățenia română, domiciliul în România și capacitate deplină de exercițiu;
b) este licențiată în drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal și se bucură de o bună reputație;
d) cunoaște limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical și psihologic, pentru exercitarea funcției. Comisia medicală se numește prin ordin comun al ministrului justiției și al ministrului sănătății. Taxele examenului medical se suportă din bugetul Institutului Național al Magistraturii.