avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate gabriella20

Activitate gabriella20

Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

As dori un ajutor din partea dvs, pt ocupatia IGIENA SI SECURITATEA MUNCII la ce COD COR il regasesc inregistrat? Cursul dureaza 80 de ore.

Va multumesc!
Buna ziua,

As dori sa aflu, va rog, ce pot sa fac cu tichetele de masa rupte gresit de la cotor, si pe ce baza se refuza primirea acestora de catre magazine avand in vedere ca nu am deteriorat codul de bare de pe tichet? Raman totusi bani munciti de mine, ajung la gunoi?

Va multumesc!
Ordonanta s-a emis din luna august si trimisa in aceeasi luna la U.M. Suntem in noiembrie si nimic nu s-a schimbat. Nu comentez parerea dvs. d-na M_uella20605, despre statutul si drepturiel familiei in Romania.
Nu cunoasteti problemele mele si sicanele pe care mi le-a facut si mi le face fostul meu sot. Nu am nevoie sa ma judecati, am cerut un sfat, asadar limitati-va la atat. Are restante de 11 luni in plata pensiei de intretinere a copilului, am trimis doua scrisori la unitatea lui, adresate comandantului, pentru a informa cu acte despre sentinta judecatoreasca, de fiecare data cei de acolo gasind cate un motiv pentru amanare. In cele din urma dupa ce m-am adresat Parchetului pentru neplata pensiei de intretinere, am fost informata ca reactia comandantului fostului meu sot a fost:"stiam ca are de platit pensie de intretinere". UNSPREZECE LUNI. Aveti impresia ca este atat de dornic sa-si achite obligatiile parintesti? Ma rog, nu vreau acum sa-i va fac o analiza a comportamentului lui.....dar e departe de a gandi in termenii pe care i-ati descris mai sus. Grija mea e sa am un control asupra acestor sume de bani, si nicidecum nu prefer aceasta modalitate de plata din comoditate.
Multumesc pentru raspuns!
Dupa pronuntarea divortului in luna decembrie 2006 si dupa ce am vazut ca timp de cateva luni fostul sot nu a trimis nici o suma de bani am trimis la unitatea militara unde lucreaza o scrisoare cu actele necesare pt trimiterea pensiei de intretinere a copilului. Acest lucru se intampla in luna iunie. Am primit o scrisoare prin care eram anuntata ca pe langa sentinta judecatoreasca pe care am trimis-o ramasa definitiva prin neapelare este nevoie si de ordonanta judecatoreasca pentru poprirea de salariu. Am facut si acest lucru, in luna august Judecatoria trimitand catre U.M. ordonanta ceruta. In luna octombrie neprimind nici un raspuns am mai trimis o scrisoare prin care ceream lamuriri pentru intarzierea expedierii pensiei de intretinere a copilului. De data aceasta am primit un telefon cu numar ascuns prin care mi se spunea ca este necesar un numar de cont bancar pentru a mi se expedia pensia. Eu am cerut in ambele scrisori ca pensia de intretinere sa fie trimisa prin posta. Pe parcursul acestei perioade (decembrie 2006-noiembrie 2007) nu am primit nici o suma de bani tot amanandu-ma cu tot felul de motive. Exista vreo posibilitate sa recuperez acesti bani fara sa il mai chem in judecata? e posibil ca de la unitate sa existe o intelegere intre fostul sot si cei de la financiar sa ma amane cu plata pensiei de intretinere? Pot fi obligata ca pensia de intretinere sa o primesc numai prin virament bancar?
Pot sa fiu obligata de o U.M. ca pensia de intretinere a copilului sa o trimita numai prin virament bancar? Eu le-am cerut ca pensia de intretinere a copilului sa fie livrata prin serviciile postei romane, dar am fost sunata de un lucrator al unitatii militare (telefonul de pe care am fost sunata era cu nr. ascuns) si mi s-a spus ca daca nu deschid cont bancar n-o sa primesc nici un ban. Nu mi se pare corecta aceasta situatie.