avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1514 soluții astăzi
Forum Activitate Kristaly Jozsef

Activitate Kristaly Jozsef

Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Multumesc pentru raspuns! Referind la abatere disciplinara, prin desfacerea contractului intelegem defapt ce ma concedieaza? Deci nu as pati nimic in afara de acesta? Adica sa-mi retraga din salariu sau sa ma dea in judecata sau ceva de genu.?
Buna ziua! Am o nelamurire si a-si dori sa cer un pic de ajutor. Momentan lucrez la fabrica de lapte in functie de sef schimb iar am gasit un alt loc de munca cu a pozitie mai mare, manager productie. Din acest motiv am dat demisia si am cerut acela fara preaviz. Firma la care merg are nevoie urgent de angajat iar in actualul meu contract de munca am un preaviz de 45 de zile ceea ce e mult si angajatorul nou nu are cum sa astepte atat. Am studii superioare iar la locul meu actual de munca se cere numai studii medii. Cand am dat demisia am scris ca motivul demisiei este faptul ca nu pot dezvolta in plan profesional si ca am primit o solicitare si o oferta de munca. Firma actuala nu vrea sa plec inainte sa stau cele 45 de zile de preaviz. Acum vine intrebarea: concret ce s-ar intampla daca eu i-asi spune sefului meu actual ca incepand de urmatoarea saptamana nu mai vin la munca si nu vin?. Efectiv eu pierd oferta aceea la care imi dau salariu mai mare si posibilitatea de a dezvolta. Multumesc anticipat!