avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate alenico28

Activitate alenico28

Buna ziua! Am o problema cu vecinii. Locuiesc la casa in mediul rural, casa mea este situata pe coltul unei strazi care nu imi permite sa imi parchez masina in fata casei pentru ca as bloca accesul celorlalti vecini de pe strada. Vecinul de langa mine are 4 masini in strada, pe cealalta parte a drumului si nu da nimanui voie sa calce in fata curtii/ gardului lui pentru ca a pus gazon. Este vorba de o suprafata lata de 2 metri si lunga de vreo 15m din drumul public pe care a imprejmuit-o cu tarusi, pe care nimeni nu are voie sa isi intoarca masina ca fie ii loveste masinile aflate pe cealalta parte, fie ii calca gazonul imprejmuit cu tarusi si ii face noroi in fata curtii. Este legal sa ai astfel de pretentii si tu sa ai 4 masini pe care nu le parchezi in curtea ta sau macar in fata curtii tale pentru ca iti pui gazon sa "fie frumos in fata curtii"? As fi incarcat o poza pentru a fi mai clara situatia dar nu se poate. Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Rulota comerciala
Multumesc mult!
Buna ziua! Am cateva intrebari la care nu am gasit raspuns pe internet. Mi-am facut un pfa pentru produse de patiserie, cofetarie, panificatie. Spatiul de lucru va fi acasa, este in curs de amenajare. Ca punct de vanzare as vrea sa cumpar o rulota care si ea va avea nevoie de aprobare. Ca vanzator vreau sa fie fiica mea, trebuie sa ii fac contract? La rulota trebuie neaparat sa exista toaleta? Locul in care va fi amplasata este la tara, unde nu este canalizare si curent. Prin urmare pt curent voi cumpara un generator iar in loc de apa curenta este in regula sa am un rezervor portabil? Din ce am mai citit ar fi o problema si cu casa de marcat care fiind mobila trebuie sa scrie ceva de vanzator ambulant sau nu stiu daca am inteles bine. As fi tare recunoscatoare daca ati reusi sa ma lamuriti. Multumesc!