avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi4428

Activitate Cristi4428

Buna seara. Luni,am trimis un colet care continea niste memorii RAM,pentru calculator,mai exact doua plăcuțe. Ieri m-a contactat cumpărătorul si mi-a spus ca placutele nu sunt functionale. I-am cerut niște detalii despre calculatorul pe care il are,si am descoperit ca placa lui de baza nu suporta placutele respective,aceasta fiind mai veche. Dupa cateva ore am primit un mesaj,cum ca ar fi testat placutele respective pe alte 3 calculatoare,si mi-a spus ca doar una din ele era functionala. Acuma vrea sa ii trimit banii inapoi. Nu as avea nici o problema cu asta,dar stiind ca,in momentul cand eu i-am scos din calculatorul meu (am facut upgrade la alte placute) erau functionale ambele,acestea functionand impreuna tot timpul,nu as prea fi de acord cu un retur. Ambele placute au fost tinute ambalate din momentul in care le-am scos pana cand le-am vandut,in aceleasi conditii de pastrare. Chiar nu am de unde sa stiu ce a facut el cu placutele,cum le-a fortat cand au fost probate in 3 calculatoare,sau stiu eu ce soc au suferit.
Initial am vrut sa accept returul,dar acuma nu mai sunt sigur. Acum a inceput sa ameninte cu politia,reclamatii,etc. Ce as putea sa fac? Am mai vandut componente pe olx,chiar anul acesta o placa video din acelasi sistem in care au fost si ramii,fara nici o problema (stiu ca nu prea are relevanta asta,dar voiam sa spun ca nu am absolut nici o intentie de a tepui sau ceva).
Mentionez ca valoarea produsului era de 200 RON.