avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate AndCosmin

Activitate AndCosmin

Multumesc frumos pentru amabilitatea de care a-ti dat dovada
Am aceasta declaratie a matusii . Sa inteleg ca ducand aceasta declaratie la notar se va face succesiunea numai intre mama si fratele meu vitreg ? sau este necesar un proces in acest sens. Sau ce se poate face in acest sens ca ia sa nu participe la succesiune.
Renuntare la succesiune
In urma mortii tatalui meu vitreg mama si fratele meu vitreg sunt mostenitorii unui imobil din Bucuresti imobilul fiind mostenit de tatal meu vitreg de la parintii lui. Tatal meu avand o sora la moartea parintilor sora a cedat partea ei de mostenire la un notar public neintabuland actul notarial in cartea funciara. Acum dupa moartea tatalui , mama a fost sa faca succesiunea iar notarul a zis ca si sora are 3/16 din casa in conditiile in care ea a cedat partea ei dar neintabuland tata actul in cartea funciara.
Avand in vedere ca ia a luat ceva bani la incheerea acestui act nu mi se pare corect sa mosteneasca iar 3/16 din casa. Ce se poate face avand in vedere ca exista un act notarial care scrie negru pe alb ca ia a cedat aceasta parte din casa.