avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate Cabinet de Avocat

Activitate Cabinet de Avocat

Răspuns la discuția Denuntare contract
Buna ziua, in primul rand ar trebui sa ne precizati calitatea in care ati incheiat contractul de cesiune - cedent sau cesionar (reiese ca ati fi cesionar)? ulterior cedentul a intrat in insolventa si contractul a fost denuntat? in ceea ce priveste denuntarea, aceasta este legala, iar in cazul in care aveti de recuperat sume pentru lucrarile efectuate de la cedent (acesta le-a incasat pe nedrept, ca urmare a denuntarii), aveti posibilitatea de a va inscrie la masa credala a acestuia pentru aceste sume, sub conditia dovedirii lucrarilor efectuate şi a valorii acestora. cu toate acestea, important este continutul contractului de cesiune, respectiv clauzele privind platile si incetarea, pentru a lua cea mai buna decizie. Numai bine!
Buna ziua, am de înfiinţat un punct farmaceutic veterinar şi m-am lovit de problema calitatii asociatului unic - medic veterinar. In speta este vorba de un SRL, care doreste deschiderea unui punct farmaceutic veterinar. Daca ati avut ocazia sa infiintati un astfel de punct, va rog sa-mi comunicati daca prevederile Art.4 lit.i) din legea nr.160/1998 sunt aplicabile si in aceasta ipoteza si daca exista o prevedere legala in temeiul careia pot deschide un punct farmaceutic veterinar fara a avea asociat unic un medic veterinar. Va multumesc anticipat!