Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Denuntare contract
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Denuntare contract

Buna ziua!
Sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. Am incheiat un contract de cesiune de creanta, anterior insolventei, cu o firma care in momentul de fata se afla in insolventa. Lichidatorul, fara sa ma notifice a denuntat contractul de cesiune si a notificat debitorul cedat despre aceasta. Acum sunt niste sume de bani de la acest debitor(o primarie) si acesta nu ni le mai achita noua. Ce cale pot eu sa urmez? sa cer anularea actului juridic? asta separat sau in procedura insolventei? Lichidatorul si-a motivat actul prin art.86 al.1 din lg. 85/2006. Mentionez, ca la data cesiunii de creanta nu erau lucrari efectuate , acestea au fost efectuate in timpul procedurii de insolventa.
Buna ziua, in primul rand ar trebui sa ne precizati calitatea in care ati incheiat contractul de cesiune - cedent sau cesionar (reiese ca ati fi cesionar)? ulterior cedentul a intrat in insolventa si contractul a fost denuntat? in ceea ce priveste denuntarea, aceasta este legala, iar in cazul in care aveti de recuperat sume pentru lucrarile efectuate de la cedent (acesta le-a incasat pe nedrept, ca urmare a denuntarii), aveti posibilitatea de a va inscrie la masa credala a acestuia pentru aceste sume, sub conditia dovedirii lucrarilor efectuate şi a valorii acestora. cu toate acestea, important este continutul contractului de cesiune, respectiv clauzele privind platile si incetarea, pentru a lua cea mai buna decizie. Numai bine!
Calitatea noastra este de cesionar (debitorul cedent a achizitionat de la noi mai multe produse pe care nu le-a achitat si pentru a avea garantia ca acestea vor fi platite am incheiat respectiva cesiune). De inscris la masa credala ne-am inscris, dar acuma cedentul are de incasat de la debitorul cedat si fiindca lichidatorul a denuntat contractul, nu vom mai incasa noi aceste sume de bani. Citeam in art.86 al 2 din Lg.85/2006 ca pot introduce o actiune in despagubire in urma denuntarii. De ce valoare? Si totusi nu pot ataca denuntarea contractului? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.