avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate MartinRed

Activitate MartinRed

Salut.
Parerea unui neavizat:
Daca nu vrei sa se taraganeze treaba, cel mai eficienta rezolvare mi s-ar parea anularea comenzii. Ia legatura cu banca ta maine si vezi daca te pot ei ajuta fara sa apelezi si la cei de la Altex.
Buna ziua!
Locuiesc la parterul unui bloc. Initial nu am avut balcon, dar dupa N autorizatii si drumuri au reusit parintii mei sa faca tot ce trebuia si am facut in sfarsit maretul balcon.
DAR facandu-l cu mesterii care erau disponibili prin '92-'94 balconul a fost facut cam prost, si, de-a lungul timpului s-a deplasat de pe peretele blocului.
Anul trecut am decis ca e mult prea periculos sa il mai las in halul in care era si am scos scheletul metalic pe care erau geamurile vechi si peretele exterior ("fusta" - partea de la podea pana la geamuri). A mai ramas doar blocul de material pe care se calca.
Apoi am chemat o firma de geamuri, au facut masuratorile si l-am inchis de sus pana jos cu PVC si termopan (sticla doar frontal, jumatatea superioara).
Am scapat de pericolul ce il prezenta balconul initial, si de atunci primesc tot felul de amenintari si avertismente voalate de la presedintele asociatiei de proprietari si de la administratoare. Ba ca amenda, ba ca o sa mi se demoleze, ba ca ambele sau ce-or mai zice.
Acum, colac peste pupaza, mai trebuie sa platim si o taxa pentru o viitoare vizita a unui arhitect care va face sa intram cu totii in legalitate, deoarece se doreste si reabilitarea termica a blocului.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat, ce-ar trebui sa fac cu balconul-telenovela?
Buna ziua!
Am adoptat o pisica de la cineva, cu contract semnat de catre cele doua parti, fara stampila, fara notar.
La inceput toate bune si frumoase, a inceput pisica sa se ingrase, sa capete incredere, sa devina stapana casei, dar pe masura ce trece timpul persoana de la care am adoptat-o incepe sa puna tot felul de conditii care mai de care mai absurde. Sincer mi-au ajuns ifosele acestei persoane si as vrea sa inchei orice forma de dialog.
DAR aici intervine problema: este vreo sansa sa fie legea de partea persoanei respective si sa mi se impuna sa ii dau pisica inapoi?