Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Contract adoptie pisica
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Contract adoptie pisica

Buna ziua!
Am adoptat o pisica de la cineva, cu contract semnat de catre cele doua parti, fara stampila, fara notar.
La inceput toate bune si frumoase, a inceput pisica sa se ingrase, sa capete incredere, sa devina stapana casei, dar pe masura ce trece timpul persoana de la care am adoptat-o incepe sa puna tot felul de conditii care mai de care mai absurde. Sincer mi-au ajuns ifosele acestei persoane si as vrea sa inchei orice forma de dialog.
DAR aici intervine problema: este vreo sansa sa fie legea de partea persoanei respective si sa mi se impuna sa ii dau pisica inapoi?
Daca detineti un contract semnat de parti, prevederile din acesta trebuie respectate. Este un document care poate fi prezentat in instanta (daca se va ajunge acolo).
In mod normal, persoana care a dat pisica spre adoptie nu ar trebui sa aiba pretentii ulterioare de la persoana care a adoptat pisica, in conditiile in care se respecta termenii contractului semnat.