avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1790 soluții astăzi
Forum Activitate Samsim

Activitate Samsim

Buna seara,
Mi s-au cerut la admitere la faculate diplomele de liceu obtinute in strainatate copii legalizate ale actelor in limba oficiala a tarii in care au fost emise si traducerile lor legalizate in limba romana.Nu ar trebui sa fie suficiente traducerile legalizate,adica sa anuleze necesitatea acelor copii legalizate ale originalelor?Se pot obtine in Romania aceste copii legalizate daca sunt in engleza si araba?Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna seara
Am permis de conducere romanesc expirat in 27.03.2018,moment la care nu eram in tara.In 2014 mi-am schimbat pasaportul romanesc cu unul temporar cu domiciliul stabil in Palestina,Gaza.Problema este ca acolo am obtinut permis de conducere local cu o noua scoala de soferi,deci nu preschimbare,in anul 2010,acesta fiind actualmente expirat din 2017 si nu l-am reinnoit.Mentionez ca in Gaza nu mi-au cerut sa predau permisul romanesc,fiind in posesia mea pana in prezent.De 2 luni am fost ajutata de Ambasada Romaniei sa parasesc zona din cauza starii de razboi,granitele fiind inchise.Acum ma aflu in tara pt o perioada nedeterminata pt studii si am nevoie de permis romanesc.Am fost la permise si mi-au zis ca trebuie sa fac declaratie notariala ca nu am permis in alta tara.Pot sa o fac deoarece Autoritatea Palestiniana nu este un stat si permisul de acolo nu e recunoscut international?Ce solutii am sa imi rezolv problema aici in Romania?Multumesc anticipat.