avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate Ynna87

Activitate Ynna87

Răspuns la discuția Exista dreptate?
Vi se pare ca sunt nedreapta cerand ca tatal copilului sa isi asume responsabilitalile fata de copil? Doua plangeri penale in decursul a 10 ani, in care am primit raspuns ca fapta nu a fost savarsita cu intentie, el inregistrand venituri, si platind maxim un an si jumatate puse cap la cap lunile in care a platit. E nedrept sa cer ca pensia alimentara sa fie raportata la venitul lui? Am ajuns sa cer in instanta pt ca de bunavoie a refuzat sa plateasca, existand deja o hotarare judecatoreasca de sine-statatoare.
Răspuns la discuția Exista dreptate?
Art. 452. Dovada cheltuielilor de judecata
"Partea care pretinde cheltuieli de judecata trebuie sa faca, in conditiile legii, dovada existentei si intinderii lor, cel mai tarziu la data inchiderii dezbaterilor asupra fondului cauzei."
Avocata pe care am avut-o la fond, m-a lasat balta cu cateva ore inainte de termen. Mi-a spus sa imi iau chitanta de la secretara Baroului si sa o prezint. Emotionata de cele intamplate, am iesit pana la usa si m-am intors, doamna Presedinta acceptand chitanta.
Asa cum scrie in articolul de lege, spune ca cel tarziu la data inchiderii dezbaterilor. ...
Buna ziua. Am avut un proces in care "ma lupt" pt pensia alimentara a copilului meu. Am castigat in parte procesul insa facut apel pt cheltuielile de judecata, pe motiv ca nu am prezentat chitantele in timpul audierilor, ci la 5 minute dupa, cand avocata lui nu mai era in sala. Tin sa precizez ca in chemarea in judecata am cerut si acele cheltuieli. I s-a admis apelul si, mai mult decat atat, trebuie sa ii achit eu lui cheltuieli de judecata. Este corect asa ceva?
Avocata pe care am avut-o a sustinut ca exista un articol de lege in care este specificat ca dovezile cheltuielilor trebuiesc depuse in ziua audierilor, nu neaparat in timpul acestora.
Traim intr-o tara in care nu mai exista dreptate. Cu o hotarare judecatoreasca data de mai bine de 10 ani, cu 2 plangeri penale si una civila, pt ca niciodata nu a achitat nimic, am primit raspunsuri care sunt numai in favoarea lui, in conditiile in care cresc copilul singura si am dovedit acest lucru. Nu mai stiu ce sa mai fac,..
Răspuns la discuția Avocat platit degeaba.
Dar nu a facut nimic. Doar mi-a lasat chitanta onorariului platit la secretariatul Judecatoriei. M-a mintit ca nu se simte bine cand de fapt e in concediu si m-a anuntat duminica noaptea ca nu se poate prezenta. Tot ce a facut in cele patru termene a fost sa imi scrie cele doua pagini si sa ceara interogatoriul paratului. As vrea sa fac reclamatie la barou, insa nu stiu cum sa procedez. Ma simt oarecum "furata", nedreptatita. Am platit pentru niste servicii ce nu le-am primit, asa cum a fost stabilit la inceput.
Buna ziua! Am avut un proces pentru care am angajat o avocata. Astazi am avut ultimul termen in proces iar aseara destul de tarziu am primit mesaj de la doamna avocat in care mi-a spus ca nu se poate prezenta pentru ca este in concediu. Pe toata durata procesului am facut singura aproape tot ce a fost necesar, doamna avocat scriindu-mi doar 2 hartii si nici acelea nu au cuprins tot ce trebuia. Procesul a ramas in pronuntare, insa nu voi avea castig. Ce pot face face in cazul acesta? Avocata mea nu si-a respectat serviciile pentru care am platit onorariu.