avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei_2

Activitate Andrei_2

Banca cu care am in desfasurare un contract de credit ipotecar m-a notificat (recomandata postala) ca urmeaza sa faca o emisiune de obligatiuni ipotecare (conform legii 304/2015) si ca dreptul meu de compensare fata de banca se suspenda in mod implicit daca nu ii notific cu 45 de zile ca nu vreau sa mi se suspende acest drept.
Totusi nimeni nu explica:
- ce inseamna acest drept de suspendare
- de ce este necesar ca pe perioada inscrierii createlor respective in portofoliul aferent obligatiunilor ipotecare sa se suspende acest drept
- cum as putea eu ajunge in situatia in care emitentul sa aibe debite fata de mine pentru a avea sens utilizarea dreptului la compensare
- ce avantaje/dezavantaje am daca mi se suspenda acest drept.
As aprecia daca puteti sa ma lamuriti un pic in legature cu cele de mai sus.
In cazul unei persoane fizice rezidente in Romania (cetatean roman), angajate cu contract de munca in Romania la o societate (romaneasca) care isi desfasoare activitatea in Romania, este legala virarea salariului intr-un cont al persoanei respective deschis la o banca din alta tara (in calitate de nerezident in acea tara) ?
Exempu: muncesc la o multinationala si vreau sa primesc salariul in contul meu Revolut/Transfwise, motivul fiind sa evit (pe termen scurt) popriri nerezonabile ale fiscului roman.