Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire. Incasare salariu de la angajator roman in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire. Incasare salariu de la angajator roman in cont din strainatate

In cazul unei persoane fizice rezidente in Romania (cetatean roman), angajate cu contract de munca in Romania la o societate (romaneasca) care isi desfasoare activitatea in Romania, este legala virarea salariului intr-un cont al persoanei respective deschis la o banca din alta tara (in calitate de nerezident in acea tara) ?
Exempu: muncesc la o multinationala si vreau sa primesc salariul in contul meu Revolut/Transfwise, motivul fiind sa evit (pe termen scurt) popriri nerezonabile ale fiscului roman.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Fiscul roman va pune poprire direct la angajator, chiar nu conteaza unde vi se vireaza salariul.