avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate myr3ilka

Activitate myr3ilka

Răspuns la discuția vatamare corporala
multumesc tuturor pentru raspunsurile si sfaturile postate, doamna avocat desigur ca ne respectam si o sa mergem pana la capat pentru ca cei vinovati sa plateasca
pana la urma certificatul medico-legal ramane acelasi, de 14-16 zile, poate intre timp o sa putem sa mai obtinem acele 4 zile, dar deocamdata am considerat ca sanatatea lui este mai presus de orice, acum e in afara tarii la recuperare, inca are probleme cu nasul, care e inca umflat, respira foarte greu, nu are miros deloc, si mai are probleme cu ochiul drept care are o hemoragie continua, din punct de vedere psihic este ok, fiind si o fire puternica si foarte optimista.
cei de la security nu ne-au mai contactat, deci se pare ca nu-i prea ingrijoreaza faptul ca vor avea cazier, sau poate chiar nu conteaza acest lucru la angajare in unele societati de genul acesta.
va multumesc inca o data, o zi buna tuturor.
Răspuns la discuția vatamare corporala
cu privire la zilele de ingrijiri medicale, ca sunt cam putine ne-a zis si avocatul nostru,(mentionez ca cele 16 zile s-au terminat dar prietenul inca e sub tratament),dar totul depinde de cei de la centrul de medicina legala, care au zis ca nu mai are rost sa se mai faca o noua reexaminare, si ca daca ar fi fost factura piramidei nazale cu deplasare, atunci ar fi fost cu cateva zile de ingrijiri medicale in plus, in cazul acesta nu se poate face nimic. Din vorbele avocatului am inteles ca daca a-m fi fost in Bucuresti, situatia ar fi fost alta, aici insa cei de la medicina legala se cunosc cu toate societatile acestea comerciale inclusiv cu cele de security si in nici un caz nu ar da 20 de zile de ingrijiri , deoarece si-ar complica insasi lor situatia. si ma intreb oare chiar nu exista lege in tara asta, si oare cand o sa ajungem sa ne putem apara drepturile asa cum meritam. mi se pare o situatie inacceptabila!
Răspuns la discuția vatamare corporala
va multumesc mult pentru raspuns,
prietenul meu a depus deja plangerea la politie, am dat si eu declaratie in calitate de martor, urmeaza sa i se mai faca o reexaminare in legatura cu certificatul medico-legal, pentru ca in continuare nu se simte bine. dl inspector care se ocupa de caz ne-a informat ca acei agenti de la security vor sa negocieze cu noi, nu sunt de acord, mai ales ca situatia lui de sanatate nu se imbunatateste si poate nu e singurul care a patit-o fara sa fie vinovat, iar agresorii se vor sterge pe maini cu o suma mizera pe care vor sa ne-o propuna...
ce credeti ca trebuie sa facem in continuare?
este posibil sa avem castig de cauza?cum?
multumesc tuturor celor care imi vor raspunde.
buna, am si eu o problema si va rog sa ma lamuriti,
in weekendul trecut prietenul meu a fost agresat de catre budyguarzii unui club exact dupa ce a platit nota de plata, si cand tocmai iesea din local, fara sa il intrebe un cuvant,a primit lovituri in zona capului, si imediat dupa ce l-au scos afara l-a luat un echipaj de la security care au continuat cu loviturile cu pumnii si picioarele. in urma investigatiilor medicale s-a constat fractura piramidei nazale, traumatism cranian si ocular cu hematom si multe alte traumatisme corporale. pe certificatul medico-legal scrie 14-16 zile de ingrijiri medicale. a depus si plangere penala la politie impotriva agresorilor, problema este ca nu stim cum sa facem cu martorii, care erau molti, ca in orice local, doar ca noi nu-i cunoastem, asa ca singurul martor sunt eu; intrebarea este cum credeti ce trebuie de facut in continuare pentru a fi pedepsiti agresorii si daca acest termen de ingrijiri medicale este suficient ca acestia sa fie obligati la plata daunelor fizice si nu numai pe care le-au provocat