avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut Sarapatin

Activitate Ionut Sarapatin

Nu am acceptat greșeala in cunoștiință de cauza. Eu am ajuns doar in situatia cand a trebuit sa iau un certificat fiscal si am constatat ca nu am clădirea impozitata. Actele nu au fost la mine pentru ca am fost plecat. Problema e ca cererea pentru autorizație este pe ambele nume. Greseala a plecat de la primărie!
Am si eu o situatie mai delicata. Un teren cu 2 coproprietari. Am facut demersurile pentru autorizatia de constructie pe ambele nume. De la primarie a iesit autorizatia gresita doar pe un singur nume. Am ridicat cladirea tip duplex. Am facut receptia tot pe un singur nume ca in autorizatie! Am fost sa o impozitam la fisc si ne.au impozitat cladirea tot pe un nume cel din autorizatie. Am ajuns la cadastru si cadastristrul nu poate sa ne separe din cauza autorizatiei emise gresit. Persoana care nu este trecuta in autorizatie vrea sa vanda partea lui de cladire cu cota lui parte de teren. Pe teren actele sunt ok. 1/2 o presoana si 1/2 cealata persoana. Pe cladire nu se poate face dezmembramantul. Care e solutia? Se poate rezolva la primarie sau doar in instanta? Multumeac anticipat!