avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Activitate Ammoc

Activitate Ammoc

am inteles, va multumesc!
Deci trebuie un nou proiect de constructie pt actualizarea celui vechi, apoi autorizatie pentru acest nou proiect. Si apoi din nou acceptul tuturor vecinilor si asociatiei ca sunt de acord cu proiectul..
Iar in principiu daca doresc sa folosesc exclusiv podul, trebuie sa iau semnatura de la toti locatarii cum ca renunta la cota parte?
dar daca vecinii reununta la cota parte a acoperisului, mai am nevoie de aprobarea lor pt executarea proiectului?

Multumesc
multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Buna ziua,
Locuiesc la ultimul etaj, intr-un bloc cu 4 etaje, cu 3 apartamente pe etaj. Doi dintre vecinii mei, prin 2008, datorita bataii de cap cu infiltratiile repetate, au realizat o sarpanta pe 2/3 din acoperisul blocului, adica suprafata apartamentelor lor. Mentionez ca niciodata, de la constructia blocului incoace (~30 de ani), nici unul dintre vecinii de la etajele inferioare nu a contribuit la reparatiile acoperisului. In perioada respectiva, familia mea nu avea puterea financiara sa faca acelasi lucru, deci acoperisul pe partea mea a ramas fara sarpanta, fiind carpit pe alocuri periodic.
Proiectul de sarpanta a fost conceput sa acopere toata suprafata blocului, dar aceasta a ramas realizata doar pe suprafata celor 2 vecini. In momentul respectiv, vecinii de la celelalte etaje au renuntat la cota parte din acoperis, iar cei doi de la ultimul etaj au demarat lucrarile (cel putin asa pretind).
Accesul pe bloc se face prin casa scarii, cu ajutorul unei scari metalice.
In momentul de fata (dupa aprox 10 ani), as dori sa continui proiectul initial si sa construiesc sarpanta si peste suprafata apartamentului meu, pe care as dori sa o izolez la interior si in cele din urma sa o folosesc ca parte din apartament.
*Intrebarea* este: pot sparge acoperisul (meu) pentru a avea acces in acest pod direct din apartament?
Daca da, sau nu, cum as putea face sa realizez acest lucru?

Va multumesc anticipat!