avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate AndreB

Activitate AndreB

Mersi de raspuns. Exista si in olanda exceptii , am parcurs in seara aceasta legea olandeza. Donatiile sau mostenirile unde s—a specificat la momentul respectiv sant considerate bunuri proprii si nu se impart. Poate era mai indicat un divort in romania dat fiind ca si casatoria tot acolo s-a produs.
Buna ziua,
In 2005 eram casatorita si tatal meu mi-a cumparat un apartament din economii proprii , dar la notar am specificat ca tatal meu este procurator de fonduri, ca imi doneaza acel apartament si ca doar eu nu si sotul ar avea drept asupra acelei proprietati. A urmat divortul sotul neavand nici o pretentie stiind ca e un bun al meu donat de tatal meu. In 2006 m-am recasatorit . Acum fiind in divort cel de-al doilea sot doreste parte la aparatamentul cumparat in 2005 cand nici macar nu ne cunosteam. Are acest drept dat fiind ca Apartamentul este o donatie si e doar pe numele meu? Tatal meu a decedat si eu la scurt timp am vandut apartamntul fapt ce il banuieste si sotul meu . Doreste cu orice chip sa aduca la cunostinta autotitatilor din olanda unde locuim ca eu detin un imobil si sa se faca partaj. Ce as putea face sa dovedeasc autoritatilor olandeze ca acel bun e un bun propriu. Pe actul de cumparare din 2005 sta stipulat ca e donatie conf art 31 dar daca olandezii nu inteleg si il condidera bun comun?
Pot da acei bani proveniti din vanzarea apartamentului inapoi mamei mele ?Va multumesc.