avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate oana25

Activitate oana25

Răspuns la discuția Imprumut/donatie...
Da. O sa cer mutarea ipotecii pe casa lui. Sincer nu am avut probleme de genul aceasta cu el dar stiti cum se spune: ce e scris alb pe negru ramane scris si in viata nu stii cum decurg lucrurile. Noi vrem sa facem aceasta rocada pentru ca un nou credit ne-ar lua foarte mult timp si mai ales comisioanele ar fi destul de maricele. Asa eu am reusit sa iau un credit cu dobanzi acceptabile si destul de convenabil la rambursare...
Răspuns la discuția Imprumut/donatie...
Multumesc mult sunteti nemaipomeniti si ajutati multa lume!

Voiam sa stiu dc exista o cale legala pt acest lucru. O sa merg maine la banca sa vad in ce conditii poate sa preia logodnicul meu creditul.

Am si eu o problema mai delicata....

Acum o saptamana mama mea a vandut un apartament. Din banii rezultati intentionam sa achitam aproape integral un apartament luat cu credit imobiliar. Logodnicul meu insa mi-a propus sa investim banii in terminarea unei case pe in care urmam sa ne mutam toti 3 peste cateva luni si mai are nevoie de cateva finisaje. Acum problema mea este: cum pot sa ii asigur linistea mamei mele? Logodnicul meu poate sa preia legal ratele ramase in locul banilor pe care ii vom lua de la mama mea? Si Doamne Fereste in caz de vreo nenorocire eu pot sa justific contributia mea la aceea casa in fata altor oameni cum ar fii parintii lui?

Multumesc anticipat pt sfaturi!
Răspuns la discuția abuz sau nu?
Multumesc...chiar trebuia sa sflu si un raspuns obiectiv
Discuție abuz sau nu?
Buna ziua...Ma numesc Oana si am si eu cateva nelamuriri pentru ca am cerut pareri in stanga si in dreapta si primesc raspunsuri diferite.

Situatia mea este urmatoarea:

Am lucrat ca gestionar - facturist la o firma in Craiova pe o perioada de 6 luni. In fiecare luna luam penalizari astronomice la salar ( de ex: 100 ron daca uita cineva imprimanta deschisa in birou si alte lucruri care nu intrau in atributiile mele de servici)

In octombrie am refuzat sa fac intrarile unor facturi a caror marfa era livrata la casa in cosntructie a sefului meu pentru ca mi se mai intamplase sa fac acest lucru si la uun inventar mi se imputase marfa. Dupa ce am refuzat sa fac acest lucru, de la tinuta bussines care tot asa mi se pretindea desi eu nu am vazut niciodata fisa postului meu mi s-a explicat ca voi venii imbracata in salopeta de manipulant de a doua zi. Am refuzat. A doua zi dimineata cand nu m-a gasit imbracata in salopeta...mi-a spus sa predau cheile si ma trimite acasa. Am incercat sa imi dau demisia dar mi-a fost refuzata cu acelasi raspuns: nu este demisie este trimis acasa. Am stat din bun simt la inventar si am plecat apoi acasa asteptand decizia de incetare a contractului desi aveam drept la preaviz. La cateva zile am fost sunata de catre o pers din firma sa ma prezint la sediu si sa justific o factura care e anulata si a caror 3 exemplare fusesera predate la contabilitate. Avand in vedere ca la aceasta firma se foloseste programul de gestiune Gestwin care este un program on-line acest lucru insemnand ca se poate modifica/sterge/ introduce orice factura mi se pare incorect ca acum dupa ce mi-am predat gestiunea si am predat toate actele sa mi se mai ceara sa plec din timpul programului de la noul servici ca sa ma justific in fata unui om care nu mi-a dat nici preaviz si m-a dat afara ca ultima zdreanta. Acum aflu tot de la fostii colegi ca voi fii data in judecata pentru daune morale?!?!

Este corect ce se intampla sau e caz de abuz in functie?