avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Activitate andradacristina

Activitate andradacristina

Răspuns la discuția atingere rezerva succesorala
De aceasta omisiune privind adeverinta conf lege 234/2002 sau 230/2007 vreau sa ma folosesc in procesul de anulare act ,privind vanzarea apartamentului care apartinea tatalui meu 100%.Mentionez ca m-am dus la asociatia de proprietari iar administratorul mi-a eliberat o adeverinta prin care specifica faptul ca nu s-a eliberat nicio adeverinta privind plata contributiei la cheltuielile asociatiei.Deci actul de vanzare s-a autentificat fara ea cu toate ca avea 6 luni restanta.
Răspuns la discuția atingere rezerva succesorala
As dori sa-mi spuneti si mie daca autentificarea unui contract de vanzare cumparare este valida fara adeverinta de la asociatia de proprietari privind contributia la cota de cheltuieli ale asociatiei( legea 230/2007 art 20).Mentionez ca nu s-a mentionat in contract faptul ca viitorul proprietar preia si datoriile vanzatorului , acesta avand in momentul vanzarii apartamentului restanta pe 6 luni de zile. Conform lege mentionata autentificarea este nula de drept. Ma pot lega de acest aspect?Multumesc
Răspuns la discuția atingere rezerva succesorala
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Ati pus punctul pe i . Asa e. Eu m-am gandit la tot intregul apartament1+apartament2. Banii de pe vanzarea primului apartament conform concubinei s-au evaporat.
Pe vanzarea primului apartament am deschs dosar pe viciu de consimtamant iar pentru al doilea cu coproprietatea am bagat pe incalcare rezerva succesorala. Eu intre timp am facut niste investigatii si pe langa faptul ca apartamentul 1 a fost vandut cu semnatura necunoscuta si amprenta , nu s-a solicitat de catre notar conform lege 230/2007( asociatiile de proprietari) adeverinta conform careia tatal meu era la zi cu plata contributiei la cheltuielile asociatiei( nu era oricum avand 6 luni reatanta).Conform acestei legi, eu am vazut ca nerespectarea prevederilor impuse de lege autentificarea este nula de drept. Eu vreau sa folosesc si aceasta informatie. Nu mai vorbesc ca notara conform legii 36/1995 daca avea suspiciuni incat sa-l puna sa puna degetul,pentru ca el era foarte bolnav, se putea prevala de art 50 lit c,art.59 sau art. 62. Deci eu consider ca aici notara are lacune. Toate aceste lucruri i le-am impartasit si avocatului meu. Dar eu sunt foarte sceptica si nelinistita avand in vedere ca totul este greu in tara asta.........
Va multumesc inca o data pentru seriozitatea cu care mi-ati raspuns
Răspuns la discuția atingere rezerva succesorala
Mentionez ca apartamentul in coproprieate cu concubina nu este vandut , ea locuind in prezent acolo
Răspuns la discuția atingere rezerva succesorala
Cel de-al doilea apartament care este in coproprietate cu concubina in procentele mentionate mai sus este achizitionat in aceeasi zi cu primul apartament care apartinea numai tatalui meu. Deci la achizitionarea lui in contract s-a facut mentiunea ca tata are 30% si concubina 70% cu toate ca banii necesari cumpararii erau numai ai tatalui meu.Eu am spus ca s-a atins rezerva succesorala avand in vedere ca dupa parerea mea a fost o donatie tacita, acte intre ei nu sunt.
Răspuns la discuția atingere rezerva succesorala
La contractul semnat cu amprenta am bagat actiune de anulare pe motiv lipsa consimtamantului( dupa parerea mea este si dol deoarece cumparatorul este prieten de familie cu concubina tatalui meu ceea ce m-a facut sa cred ca au fost complici la scoaterea de pe rolul tatalui meu al acestui apartament).Mai mult, am descoperit ca notara care a autentificat actul de vanzare - cumparare nu a solicitat adeverinta de la asociatia de locatari conform careia tata avea contributia la asociatie platita la zi conform lege 230/2007.Pot invoca si acest motiv?Legea am vazut ca precizeaza ca daca apartamentul este vandut fara aceasta adeverinta autentificarea este nula de drept. Mentionez ca in contract nu este precizat ca cumparatorul preia si datoriile vanzatorului.( avea datorii la intretinere pe 6 luni la data vanzarii)
La cel de-al doilea apartament intr-adevar concubina are 70% si tata 30% deoarece am contractul iar pretul este serios 700 milioane minimul de taxare notariala conform categorie imobil. Deci sa inteleg ca abordarea problemei pe parte de incalcare a rezervei succesorale nu prea este pertinenta? Va multumesc mult si pentru raspunsul anterior.
Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati si pe mine intr-o problema zic eu delicata. Tatal meu a decedat anul acesta in august. Anul trecut a vandut un teren (unic proprietar) cu 100 mii euro bani cu care a achizitionat 2 apartamente.In momentul in care am vrut sa deschid succesiunea am descoperit ca un apartament a fost vandut cu amprenta( tata nu era nici infirm nici analfabet dar datorita bolii avea numeroase come si reveniri) iar cel de-al doilea este achizitionat de tata pe cote parti cu concubina lui . Ea are 70% si el 30%.Imi puteti spune daca o pot chema in instanta pentru atingerea rezervei succesorale dat fiind faptul ca apartamentul a fost cumparat numai cu banii tatalui meu ea fiind coproprietara pentru ca asa a trecut-o el nu pentru ca ar fi avut vreo contributie materiala.
Va multumesc