avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate July28

Activitate July28

Discuție Mostenire
Buna!
Am si eu o nedumerire, mai exact bunica mea. In satul ei natal au ramas niste terenuri dupa moartea strabunicii care au fost lucrate fara forme legale de niste sateni. Erau 3 frati fiecare avand copii iar la ora actuala doar bunica mai e in viata. Recent a fost contactata de niste reprezentati ai primariei din respectivul sat pentru a intabula pamantul pe numele ei spunandu-i ca nu mai este nevoie de succesiune in caz contrar il vor intabula pe numele celor care l-au lucrat in tot acest timp fara a plati vreun impozit. Acum, intrebarile mele sunt: poate fi intabulat pamantul pe acei indivizi? poate bunica pur si simplu sa mearga sa il intabuleze pe ea fara a avea conflicte cu copiii fratilor ei(in cazul in care ar avea vreo pretentie la mostenire) iar ulterior sa faca un contract de vanzare-cumparare pe numele meu? O mentiune care insa nu stiu ce greutate ar putea avea din punct de vedere legal, ar fi ca strabunica a fost pana la deces in intretinerea bunicii mele ea neavand nici un venit iar ceilalti doi fii necontribuind in nici un fel. Va multumesc, o seara buna!