avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate miaules

Activitate miaules

Răspuns la discuția Comision agent imobiliar
Multumesc pentru raspuns
O zi buna
Buna ziua,

Am vandut recent un apartament, doamna de la agentia imobiliara i-a spus cumparatoarei un pret,mie alt pret. Cu doamna cumparatoare a semnat un contract prin agentie,cu mine nu. S-a semnat antecontractul intr-un final,a durat ceva mai mult ,apoi contractul final. In decursul acestor doua luni,doamna de la agentie a sunat in toate partile ,chiar si la notar sa ma denigreze ,ca nu i-am dat comisionul.Chiar am gasit-o de doua ori si in scara blocului.Caz in care noi inca nici nu primisem raspuns de la banca,de la cumparatoare.
In ziua semnarii contractului final ,dansa de la agentie s-a prezentat cu o foaie care va sa zica insemna contractul, unde aparea data din ziua cu semnarea contractului si atat.
Eu consider ca trebuia sa l faca de prima data,nicidecum dupa 2 luni si fara sa l semnez eu. I-am spus ca ii voi da comisionul cand imi va aduce contractul semnat de mine. Nu ne-am inteles verbal nici sa nu faca contract si sa ii dam mai putin din comision,desi ea de asta a adus vorba prima data.
Acuma, intrebarea mea este: Neavand contract cu ea + modul cum s-a comportat ,mai ales ca nu a fost de ajutor cu nimic,mai mult a incurcat. sunt obligata sa ii onorez comisionul deoarece nici nu am contract cu dansa.?
Doamna cumparatoare mi-a spus ca i-a platit ea oricum mai mult decat e necesar,

Multumesc