avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate andreacuune

Activitate andreacuune

Buna seara,

Sunt invinuita intr-un dosar penal privind utilizarea unui permis CFR ce nu imi apartine mie (ci unei rude). La data savarsirii faptei, am semnat o declaratie recunoscand fapta. De asemenea, am recunoscut ca folosisem permisul CFR si intr-o alta calatorie, dus-intors. Am achitat un bilet in tren atunci.

Ulterior am primit o citatie, ca invinuita intr-un dosar penal. M-am prezentat la Politia TF unde am achitat prejudiciul creat, CFR neconstituindu-se parte civila impotriva mea. Nu am mai primit nici o alta instiintare oficiala. De atunci au trecut un an si doua luni. Neoficial, de la persoana care se ocupa cu strangerea dovezilor pentru acest caz, am aflat ca s-a decis inceperea urmaririi penale. Dansul mi-a spus ca trebuie sa astept citatia pentru a ma prezenta la parchet.

Nu stiu exact de ce sunt invinuita, nu am primit nimic scris in acest sens, dar cred ca cel putin de fals privind identitatea, posibil inselaciune. Mentionez ca nu am avut un avocat pe toata durata

Care este cea mai grava pedeapsa posibila?Nu am antecedente penale.
Sa fac ceva sa grabesc primirea citatiei, daca e posibil? E normal sa dureze atat?
Recomandati sa imi iau un avocat, in acest stadiu?

Multumesc.