avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate SandaB91

Activitate SandaB91

Bună ziua!
Am 15 săptămâni de sarcina și de cateva zile am întrat în co de risc maternal. Lucrez 9 ore pe zi la birou și am niște dureri groaznice de burta. Medicii mi-au recomandat sa nu mai merg la lucru pt ca nu am voie sa stau atâtea ore pe șezut. Trebuie sa ma plimb și sa stau întinsă. Pe lângă astea se adaugă stările urate de rău și alte complicații ale sarcinii. Cam în fiecare sapt sunt la spital cu câte-o problema.
Întrebarea mea este dacă am dreptul sa îmi mai administrez salonul personal de cosmetica , dacă mai am voie sa prestez servicii de cosmetica la salon atâta timp cât eu sunt în co de risc la primul loc de munca. Specific faptul ca am maxim 3 programări pe săptămână pt ca sunt la început.. Și am săptămâni în care nici nu pot sa merg și nici nu am programări. Îmi pun programările în funcție de cum ma simt. Nu as vrea nici sa îl închid ca l-am deschis de doar câteva luni și e foarte greu cu clientela.
Exista posibilitatea dacă vine un control sa se lege de treaba aceasta?
Colegele la lucru m-au amenințat ca stau pe banii statului și eu în același timp merg la salonul meu.
Exista vreun cadru legislativ în care sa se specifice ca nu ai voie sa lucrezi?
Trebuie sa îmi suspend activitatea sau care e soluția?
Va mulțumesc mult!