avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate Cojocaru40

Activitate Cojocaru40


Scz..stam cu chirie de 5 ani,si nu mi se pare corect sa ne mutam din cauza vecinilor.Daca ati lucra 12 ore si cate doua turi de noapte una dupa alta,nu stiu daca ati fi neintelegator,specific noi la parter.avem 2 camere,ei sus au 3,siii...noi lucram amandoi parinti,eiii sunt acasa tot timpul cu copii.Daaa..si copii mei au fost mici,dar inainte era bun simt fata de vecini,si am locuit si la etaj 10.O seara frumoasa.


CipM a scris:

Programul de liniste e de la 22 la 8, nu la 7, dar nu cred ca va ajuta o ora in plus. Puteti chema politia la 7.
Singura solutie e sa va mutati. Pana atunci baiatul dvs sa incerce sa-si faca temele la o biblioteca locala, eventual biblioteca scolii.

Ce ati face sa fiti in situatia noastra?Chiar v-ati muta?Sau v-ati trimite copilul care ajunge de la scoala la ora 18,la o biblioteca??


POPA GHEORGHE a scris:

In conditiile in care sunt respectate orele de liniste si nici pe cale amiabila nu va intelegeti cu vecinii galagiosi, nu prea aveti ce face.
Daca stati in chirie puteti vorbi cu proprietarul sa antifoneze apartamentul.
Aveti si alternativa de a va muta in alta locatie.

Scz,dar nu mi se pare corect sa ma mut pt ce? Nu stim sa ne respectam ca locatari?Mentionez ca am si un copil cu handicap grav,si cu siguranta cred ca exista o alternativa de a rezolva aceasta problema...
Dati-mi un sfat,o idee,sunt intr-o sitiatie greu de descris.Suntem o fam.cu 2 copii,unul in clasa a 10 a si unul in clasa a 8 a,care suporta o galagie enorma de la vecinii de sus.Avem probleme cu ei de aproximativ 3 ani,au doi copii unul de 2 si unul de 4 ani,de dimineata de la ora 6,45 pana la ora 10 fac o galagie enorma,cel mic invatand dupa amiaza nu se poate concentra la invatat si la scris,iar seara pana la ora 22 e un calvar pt noi..Am mers la sectie de cateva ori,dar nimic,am vorbit cu vecinii de sus,dar la fel fara nici un rezultat,mi-au spus ca programul de liniste dat prin lege e de la ora 22 pana la ora 7 si dupa amiaza de la ora 13 pana la ora 14,mentionez ca lucrez 12 ore si fac si cate doua turi de noapte una dupa alta si nu ma pot odihni.Noi nu stim ce e un somn de wichend,in fiecare zi ne trezesc la ora 7 maxim.Stam cu chirie in acest apartament de aproximativ 5 ani,nu am avut niciodata probleme cu vecinii.Nu stim ce sa mai facem sa putem avea si noi o viata normala si linistita.Ajutati-ne va rog cu un sfat...Multumesc
Buna ziua.am si eu probleme cu vecinii de sus,un sfat mi-ar fi de ajutor.De aproape 1an de zile sunt deranjata de zgomotul copiilor,am mers de nenumarate ori si am vb cu ei,am mers la sectia de politie de care apartinem,dar nici un rezultat.Mentionez,eu am 2 copii in varsta de 15 si 16 ani.vecinii au 2 copii in varsta de 4 si 2 ani,galagia incepe de dimineata cand se trezesc(ora 7.30 respectiv8)dupaiala,tipete,joaca cu mingea sau masini prin casa.Nu reusesc sa ma odihnesc venind din tura de noapte,iar copii nu pot invata din cauza zgomotului.De cate ori am fost si am vb cu ei,raspunsul lor a fost"sunt copii si nu ii pot lega de calorifer".Nu stiu ce sa mai fac sau cum sa fac sa putem sta si noi linistiti in casa.Va rog un sfat,multumesc.