avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate monicagh

Activitate monicagh

-conform legii fiecare institutie publica ar trebui sa aiba un regulament intern , pe care sa-l aduca la cunostinta angajatilor , dar la noi la primarie cand l-am cerut mi s-a spus ca nu contine altceva decat ceea ce este in codul muncii si ca trebuie sa faci cerere scrisa ca sa -l poti citi. E corect, pe cine pot sesiza in legatura cu acest lucru????
-in regulament trbuie sa apara la cate absente nemotivate se poate incepe cercetarea administrativa , sau nu ?
-la nivel de primarie se constituie comisie de disciplina doar daca sunt abateri disciplinare , sau ea exista si daca nu sunt abateri disciplinare?
-in caz de absente nemotivate (vorba vine, ca de fapt e mana primarului la mijloc), cum incepe cercetarea disciplinara ?Mie mi s-a facut un referat si l-au inregistrat la secretariat.Mi l-au adus la cunostinta la o saptamana dupa ce l-au facut , cu toate ca zilnic am fost la servici , si mi-am indeplinit atributiile pe care le-am avut inainte(in fisa postului apar ca subordonat la doua compartimente, si nu mi-au dat in scris ca trebuie sa lucrez la celalalt compartiment , si seful de acolo m-a pus nemotivat ).Trebuia sa primesc in scris ca de la data de . trebuie sa lucrez la celalalt?Trebuia sa mi se dea un exemplar din referatu ce mi s-a facut ?La trei zile dupa referat mi se cere nota explicativa, dar nu stiu daca asa incepe cercetarea prealabila , pentru ca in situatia asta ei nu au respectat regulile de la cercetare disciplinara(nu m-au convocat cu 5 zile inainte , nu au precizat data , locul , ora.....doar a venit la mine tipa de la personal si mi-a spus semneaza ca ai primit , si ai o jamatate de ora sa mi-l predai )
VA ROG SA-MI RASPUNDETI DACA PUTETI SA MA AJUTATI