avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Activitate Nicolle85

Activitate Nicolle85

Răspuns la discuția Familie
Deci practic in strainatate nu o poate avea in intretinere
Discuție Familie
Buna ziua! Am fost casatorita din care care rezulta un copil. Sunt divortata si avem custodia comuna cu domiciliu la mine. Acum sunt recasatorita . Intrebarea este daca actualul sot poate trece copilul ca coasigurat el muncind in strainatate . Va multumesc

Pot mai intai sa formulez o plangere plangere
Si in caz ca nu va avea nici un rezultat sa merg apoi la un executor?

Fie mergeția la un executor pt punerea în executare a convenției, fie formulați plângere penală pt abandon de familie.

Buna ziua! Sunt divortata de 3 ani si avem un minot impreuna . Am divortat la notar prin comun acord avem custodie comuna cu domiciliu minorului la mama am cazut de acord sa i se plateasca o pensie alimentara de 500 lei lunar in tot acest timp ia platit cu chiu cu vai sunandul mai mereu sa ii amintesc . Anul aceasta nu ia platit pana in luna iunie pana cand lam sunat iarasi sa ii reamintesc . Iau fost trimisi banuti doar pe 3 luni spunand ca in urmatoare sap ii va trimite si restu unde nici in ziua de azi nu ia trimis . Precizez ca are sufienti bani nu stiu daca poate dovedi toate veniturile din cate stiam tot ce detine le are pe alt nume . Ce pot face in acest caz sa nu afecteze minorul m.am saturat sa il tot sun sa ii reamintesc si sa imi tot spuna ca pur si simplu este ocupat si uita el mai avand un minor din realatie actuala . Nu am cerut nimic mai mult decat sa ii plateasca acea pensie avand in vedere ca in conventie scrie ca trebuie sa participe jumate cu cheltuiele copilului(scoala,intretinere , etc) . Va multumesc!