avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate Mada_Strumph

Activitate Mada_Strumph

Buna seara. Am cumparat un apartament intr-un complex cu 4 scari si un total de 32 de apartamente cu maxim 20 de locuri de parcare.
Are voie dezvoltatorul sa vanda apartamente fara locuri de parcare?
Noi avem un antecontract pentru loc de parcare dar a expirat si refuza sa ne marcheze locul unde parcam de obicei.
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Multumim pentru toate raspunsurile. Stiti unde anume in primarie (ce birou) putem face rost de aceste acte?
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Am cerut dezvoltatorului pt infiintarea asociatiei urmatoarele documente de care are nevoie firma la care am apelat pt infiintarea asociatiei si administrarea imobilelor:
-act apartamentare
-plan de incadrare in zona
-plan de amplasament al constructiilor(sunt 4 scari de bloc identice )
-releveu parter
-cod abonat pentru apa curenta(el are contractul facut pe apometru general)
-cod abonat pt energie electrica(avem contoare pasante)
Ne-am mutat in urma cu un an intr-un bloc nou format din demisol,parter plus 2 etaje(total 8 apartamente, 2 pe fiecare nivel).
Blocul este acoperit, dezvoltatorul de la care am cumparat vrea sa scoata acoperisul si sa ridice o mansarda. Cel putin 2 vecini de la etajul 1 au avut inserat in contractul de vanzare-cumparare o clauza precum ca nu au nici o obiectie cu supraetajarea. Noi locuim la etajul 2 din 2 , nu suntem de acord cu mansardarea si nici nu am avut aceasta clauza in contract.
In ce conditii poate mansarda dezvoltatorul fara acordul nostru ?
Pentru a infiinta Asociatia de proprietari avem nevoie de o serie de documente din partea dezvoltatorului , dar acesta ne amana de pe o zi pe alta de cateva saptamani bune. Putem face ceva dpdv legal sa grabim procesul?