avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate Mircea Peres

Activitate Mircea Peres

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
vreau si eu sinteze pls .... adresa mail mirceaperes@yahoo.com va multumesc anticipat si spor la invatat
Articolul citat este interesant dar este ]ntocmit asa cum de altfel ne-am obisnuit din partea jurnalistilor, fara pic de profesionalism si fara putina munca de informare si cercetare. Si noi (Sindicatul angajatilor primaria Arad) am castigat in prima instanta si urmeaza sa se judece recursul la Curte.
Noi cei care muincim in administratia publica locala putem spune cel mai bine si cred ca noi suntem cei care stim foarte bine ca atunci candeste nevoie de noi (si nu odata se intampla) ne prezentam la locul de munca indiferent de ora sau ramanem peste program pentru a ne termina munca pe care o avem de facut. Un angajat din sectorul privat nu este si nu poate fi obligat sa faca ore suplimentare de aceea el nu primeste spor de dispozitiv pe cand noi (sectorul public) daca suntem chemati prin dispozitia primarului trebuie sa ne prezentam(daca sunt situatii deosebite cum ar fi inundatii, cutremure sau orice alte evenimente deosebite. Dealtfel nici politistii nu sunt permanent in dispozitiv decat daca sunt chemati din aceleasi motive, adica stari de urgenta) Mai mult consiliul discriminarii s-a pronuntat asupra acestei probleme si a constatat ca este DISCRIMINARE intre angajatii primariilor si angajatii prefecturilor care acestia din urma primesc sporul inca de la inceput. Sunt primarii care au pierdut acest spor la Curtea de apel dar nu se incheie aici si pot sa spun (nu lipsit de satisfactie) ca se ajunge la Curtea Eurpeana ori cum discriminarea este evidenta nu prea cred ca orasele sau comunele persoane juridice, dupa caz, sa aiba castigde cauza ori daca se ajunge pana acolo si acolo se ajunge .... sumele care vor trebuie date sunt uriase.
Mergand mai departe este imoral ca un functionar public cu studii superioare care poate mai si munceste (cineva tot trebuie sa munceasca) sa aibe un venit lunarde 500 lei.
Toti cei care lucram in sectorul bugetar stim ce salarii mizere avem .... exemplu concret , sunt consilier juridic pentru Municipiul Arad,asistent 2, iar venitul meu net este de 600 lei lunar. Cum sa traim cu banii astia ?!
Nu intru mai adanc in subiect pentru ca nu ar ajunge spatiu pentru a motiva de ce ar trebui sa avem venituri decente.
Propun sa impartasim fiecare (cine doreste), modalitati, actiuni si orice alte mijloace pentru obtinerea de sporuri suplimente premii sau orice alte sume de bani pentru bugetari .
Am sa incep eu astfel
- spor de dispozitiv - 25 % din salarul de incadrare - am obtinut castig de cauza in prima instanta dar la recurs nu se stie ce se intampla
- suplimentul postului si al treptei de salarizare - cate 25 % fiecare - suntem in faza de procedura prealabila dar peste tot in tara s-a castigat, eu nu am si nu am auzit despre vreo hotarare potrivnica
- spor de calculator pe care noi nu il primim dar trebuie obtinut poate are cineva o sentinta in acest sens
- spor de antena - 10% din salarul de incadrare - si aici noi nu l-am obtinut dar sunt anumite directii care il iau si probabil ca in instanta poate fi obtinut daca sunt indeplinite anumite conditii.
- spor de mobilitate - nu cunosc cuantumul dar este prevazut in legislatie
- spor de confidentialitate care de asemenea nu cunosc cuantumul dar ar trebui luat
acestea sunt cele care imi vin acum in minte si pe care noi nu le primim dar suntem pregatiti sa le cerem in instanta . Sper sa achiesati la propunerea mea si sa ne ajutam reciproc unii pe altii ... doar suntem colegi de suferinta :)
alexandra ichim a scris:

mirceaperes a scris:

Intrucat acum incepem si noi un astfel de proces ne-ar ajuta foarte mult putina practica judiciara ... deci daca exista cineva care poate si doreste sa ma ajute adresa mea de e-mail este mirceaperes@yahoo.com


Voi trimite ce va intereseaza, cand ajung la birou!



multumesc frumos
Intrucat acum incepem si noi un astfel de proces ne-ar ajuta foarte mult putina practica judiciara ... deci daca exista cineva care poate si doreste sa ma ajute adresa mea de e-mail este mirceaperes@yahoo.com
Pot sa obtin si eu sentinta respectiva ????
mda .... pai avand in vedere cateva chestiuni cum ar fi faptul ca noi ca sindicat suntem semnatari ai contractului colectiv de munca la nivel national se cheama ca indeplinim prevederile art 157 alin. 2 din Codul Muncii astfel sindicatul a fost consultat iar contractul a fost publicat in MO avand astfel putere de lege intre partile semnatare ... nu :) In plus Romania a ratificat conventia drepturilor omului recunoscand Protocolul ... nu ? Functionarii publici sunt o categorie sociala !? Putem fi discriminati fata de ceilalti angajati (discriminarea este sanctionata de curtea europeana a drepturilor omului indiferent de felul discriminarii: rasa, sex, apartenenta sociala, convingeri sau orice alte criterii si sunt convins ca un astfel de proces ar sta in picioare) ?!
acum formulam actiune in instanta pentru salarul minim pe economie ... :)
Toate aceste informatii sunt utile si le cunoastem dar ramane intrebarea ... De ce nu se aplica si bugetarilor ? Suntem mai prejos decat cei din sectorul privat ?
Hmmm .... exista undeva o prevedere in acest sens adca cum ca acesta s-ar aplica doar in sectorul privat ? Mentionez ca sindicatul nostru este semnatar al contractului colectiv de munca la nivel national