Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CCMUNN se aplica si functionarilor publici?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CCMUNN se aplica si functionarilor publici?

Toti functionarii publici cred eu avem o problema .... salariile mizere. Cum se poate asa discriminare intre functionarii publici si angajatii din sectorul privat ? Salar minim pe economie 440 lei punctul iar consilierii juridici au 2 puncte asadar 880 lei iar incepand cu ianuarie 2008,1000 lei. Intrebare ... se aplica contractul acesta si pentru noi au ba ?
Reglementarile contractului colectiv de munca privesc numnai salariatii din sectorul privat, salariatii din sectorul public, sunt supusi in privinta drepturilor banesti (sdalariilor indemnizatiilor, sporurilor) altor acte normative speciale. care din pacte mentin diferente apreciabile.
Hmmm .... exista undeva o prevedere in acest sens adca cum ca acesta s-ar aplica doar in sectorul privat ? Mentionez ca sindicatul nostru este semnatar al contractului colectiv de munca la nivel national
Venitu net este de 880 lei sau brut? Si 1000 lei din ianuarie brut sau net?
Multumesc
Contractul colectiv de munca la nivel national 2007-2010 si Hotararea Guvernului nr. 1507/2007 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata

In Hotararea Guvernului nr. 1507/2007 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata se prevede:

"Art. 1. — incepand cu 1 ianuarie 2008, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 500 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore in medie pe luna in anul 2008, reprezentand 2,941 lei/ora.

Art. 2. — incepand cu 1 iulie 2008, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata va fi de 540 lei lunar, reprezentand 3,176 lei/ora, in conditiile realizarii principalilor indicatori economici pe care este construit bugetul de stat pe anul 2008, respectiv cresterea produsului intern brut, tinta de inflatie, precum si de nivelul productivitatii muncii."

Acest salariu minim trebuie corelat cu "grila" de coeficienti stabilita prin contractul colectiv de munca la nivel national, valabil pe perioada 2007-2010:

"ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele
categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii
superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de
standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective."

In concluzie, tabelul salariilor minime in 2008 este urmatorul:

1 ianuarie 2008 1 iulie 2008
a) muncitori:
1. necalificati 500 540
2. calificati 600 648
b) personal cu pregatire:
1. liceala 600 648
2. postliceala 625 675
c) personal cu pregatire:
1. scoala de maistri 650 702
2. studii superioare de scurta durata 750 810
d) personal cu studii superioare 1000 1080
Toate aceste informatii sunt utile si le cunoastem dar ramane intrebarea ... De ce nu se aplica si bugetarilor ? Suntem mai prejos decat cei din sectorul privat ?