avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca are studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca are studii superioare

Ib cazul in care angjez o persoana cu studii superioare dar postul respectiv nu necesita studiile superioare
mai e nevoie sa il incadrez cu salar de 880?

Astept o parere ca art 40 nu e destul de clar
Cel mai recent răspuns: ContSters31062 , utilizator 22:56, 16 Februarie 2007
daca in fisa postului este specificat ca functia pe care o detine necesita studii superioare, atunci salariul este 880 lei
daca functia pe care o detine nu necesita studii superioare atunci poate fi incadrat cu salariul 440 -528 lei
astazi m-am interesat la ITM Buc
mi se pare destul de clar art.40 din CCMN pe anii 2007/2010..........personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare ........
deci daca are studii superioare , iar postul nu necesita o pregatire cu studii superioare nu se aplica coeficientul., atunci il incadrezi - asa cum s-a mai scris - cu coeficientul corespunzator.
daca are studii superioare, iar postul necesita o pregatire cu studii superioare atunci se aplica coeficientul.
stie sa-mi spuna si mie cineva daca aceasta prevedere a contractului colectiv de munca la nivel national se aplica si la bugetari> ca spre exemplu pentru consilier juridic e prevazut in jur de 400 RON.multumesc
Nu.
Pentru bugetari se aplica OG 6/2007 - M. of. 66/29.01.2007.
O.G.6/2007 se aplica functionarilor publici nu si celorlalti bugetari(care nu sunt functionari publici)

Alte discuții în legătură

Coeficienti de ierarhizare salariala mihaela_86 mihaela_86 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt coeficientii de ierarhizare salariala la 31.03.2011 (mai exact care este salariul mimim pe economie pentru ... (vezi toată discuția)
Salariul minim voinicdan voinicdan Se aude ca de la 01.01.2007 salariul minim pe economie va fi de 440 lei pt cei cu studii medii si de 880 lei pt cei cu studii superioare , e adevarat ! imi ... (vezi toată discuția)
Ccm 2007-2010 morphen morphen CCM 2007-2010 TITLUL II - Contractul individual de muncă CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă Art. 11. [clauze prohibite] Clauzele ... (vezi toată discuția)