Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca are studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca are studii superioare

Ib cazul in care angjez o persoana cu studii superioare dar postul respectiv nu necesita studiile superioare
mai e nevoie sa il incadrez cu salar de 880?

Astept o parere ca art 40 nu e destul de clar
daca in fisa postului este specificat ca functia pe care o detine necesita studii superioare, atunci salariul este 880 lei
daca functia pe care o detine nu necesita studii superioare atunci poate fi incadrat cu salariul 440 -528 lei
astazi m-am interesat la ITM Buc
mi se pare destul de clar art.40 din CCMN pe anii 2007/2010..........personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare ........
deci daca are studii superioare , iar postul nu necesita o pregatire cu studii superioare nu se aplica coeficientul., atunci il incadrezi - asa cum s-a mai scris - cu coeficientul corespunzator.
daca are studii superioare, iar postul necesita o pregatire cu studii superioare atunci se aplica coeficientul.
stie sa-mi spuna si mie cineva daca aceasta prevedere a contractului colectiv de munca la nivel national se aplica si la bugetari> ca spre exemplu pentru consilier juridic e prevazut in jur de 400 RON.multumesc
Nu.
Pentru bugetari se aplica OG 6/2007 - M. of. 66/29.01.2007.
O.G.6/2007 se aplica functionarilor publici nu si celorlalti bugetari(care nu sunt functionari publici)