Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca are studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca are studii superioare

Ib cazul in care angjez o persoana cu studii superioare dar postul respectiv nu necesita studiile superioare
mai e nevoie sa il incadrez cu salar de 880?

Astept o parere ca art 40 nu e destul de clar
merci elis
eu totusi nu pricep un lucru......in comunicatul dat pe site-ul ministerului munci scrie asa.....
""Potrivit art. 40 alin. (2) din contractul colectiv unic la nivel naţional,
coeficienţii de ierarhizare se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Precizăm că, în conformitate cu prevederile art. 241 alin. (1) lit. d) din Codul
Muncii, precum şi ale art. 11 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 130/1996 privind contractul
colectiv de muncă, republicată, clauzele contractului colectiv de muncă la nivel
naţional produc efecte pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară.""
din asta eu inteleg ca tb sa se aplice pt toata lumea indiferent ca e bugetar sau functionar public sau lucreaza la societate comerciala.........cum vine asta ca pt bugetari si functionari publici nu? #-ocand scrie clar incadrati la toti angajatorii din tara? noi unde suntem incadrati atunci? nu am gasit OG nr.10/2007 , publicata in M.Of. nr.80/01.02.2007 pe care mi-a indicat-o Elis dar poate cineva sa-mi spuna unde scrie ca noi facem exceptie? de la CCM ...am citit in Cotidianul dar pe site-ul ministerului muncii nu am gasit. (poate nu am stiut unde sa caut......dar vreau eu sa citesc undeva intr-un act ....)Eu categoric nu pot sa pricep chestia asta....sau poate nu trebuie sa o putem pricepe? multumesc.....

eu totusi nu pricep un lucru......in comunicatul dat pe site-ul ministerului munci scrie asa.....
""Potrivit art. 40 alin. (2) din contractul colectiv unic la nivel naţional,
coeficienţii de ierarhizare se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Precizăm că, în conformitate cu prevederile art. 241 alin. (1) lit. d) din Codul
Muncii, precum şi ale art. 11 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 130/1996 privind contractul
colectiv de muncă, republicată, clauzele contractului colectiv de muncă la nivel
naţional produc efecte pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară.""
din asta eu inteleg ca tb sa se aplice pt toata lumea indiferent ca e bugetar sau functionar public sau lucreaza la societate comerciala.........cum vine asta ca pt bugetari si functionari publici nu? #-ocand scrie clar incadrati la toti angajatorii din tara? noi unde suntem incadrati atunci? nu am gasit OG nr.10/2007 , publicata in M.Of. nr.80/01.02.2007 pe care mi-a indicat-o Elis dar poate cineva sa-mi spuna unde scrie ca noi facem exceptie? de la CCM ...am citit in Cotidianul dar pe site-ul ministerului muncii nu am gasit. (poate nu am stiut unde sa caut......dar vreau eu sa citesc undeva intr-un act ....)Eu categoric nu pot sa pricep chestia asta....sau poate nu trebuie sa o putem pricepe? multumesc.....

potrivit Codului muncii, sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.

offtopic
lasa-mi o adresa de mail si-ti trimit OG nr.10/2007 si CCMN pe anii 2007/201.
ok mersi adresa e lilianapoliciuc@yahoo.com

Art.40- pct.d- precizeaza -personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare,--inseamna ca,nu este obligatoriu sa fie incadrata acea persoana cu salariul de 880,daca--postul respectiv nu cere asa ceva.

Ib cazul in care angjez o persoana cu studii superioare dar postul respectiv nu necesita studiile superioare
mai e nevoie sa il incadrez cu salar de 880?

Astept o parere ca art 40 nu e destul de clar