avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate gbratu

Activitate gbratu

Răspuns la discuția Dezmembrare apartament
Multumesc pentru raspuns, dar nu este vorba de un apartament nou, iar motivul pentru care mi se respinge cererea este cunoscut: reglementari urbanistice conform PUZ care interzic "construirea de mai mult de 2 apartamente pe nivel". Intrebarea mea era daca aplicarea acestei prevederi este valabila in cazul meu, tinand cont de faptul ca eu nu construiesc, vreau doar sa dezmembrez.
Buna ziua!

Doresc sa dezmembrez un apartament pentru a obtine 2 apartamente. In urma solicitarii certificatului de urbanism (se impune in conditiile in care se vor face modificari in apartament: umplerea unui gol de perete si crearea unui noi usi de acces), mi se respinge dezmembrarea pe motiv ca, in conformitate cu reglementarile urbanistice din zona nu este permisa construirea a mai mult de 2 apartamente pe nivel, ori prin dezmembrarea apartamentului meu ar rezulta 3. Consider rezolutia ca incorecta, deoarece eu nu construiesc si nu modific regimul de ocupare in zona. Pe de alta parte, mi se permite construirea unei usi suplimentare de acces din casa scarii, dar se insista ca nu am voie sa dezmembrez.

As dori sa stiu daca rezolutia primita este corecta si daca exista o solutie juridica pentru problema mea.
Multumesc!