avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1365 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela0406

Activitate Ionela0406

Buna ziua.Am concediu de risc maternal incepand cu data de 20.03.Am primit un anunt de la angajator ca cel mai probabil vom intra in somaj tehnic cu totii.se poate sa intru in șomaj tehnic chiar dacă mi sa acordat concediu de risc (Sa nu mi se ia în considerare concediul de risc)?
Va multumesc pentru răspunsuri
Cornel Vasile a scris:

concediu de risc maternal ...

Este mai bine din punct de vedere financiar șomajul tehnic sau concediul de risc maternal?Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Da, va poate trimite in somaj tehnic ... nu are interdictie in acest sens.

Bună ziua, sunt angajată cu contract pe perioada nedeterminată si sunt însărcinată (sarcina anunțat si înregistrată la itm), intrebarea mea este: angajatorul ma poate da in somaj tehnic sau îmi poate suspendă contractul? Mulțumesc
Buna seara,
Doresc sa particip la un concurs pt ocuparea funcției de inspector, clasa I, grad profesional asistent pentru care se cere:
studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată,absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă în domeniul științe economice;
vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice: minimum 1 an.
Mentionez ca am terminat cu diploma de licenta facultatea de economie și administrarea afacerilor, de asemenea am urmat și cursurile de master tot în domeniul economic dar fara disertatie.De un an jumatate lucrez ca șef agenție comercială COR 142010.
Pot participa la acest Concurs?
Multumesc