avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate motanel123

Activitate motanel123

Multumesc. Faptul ca pentru fiecare lucru trebuia document justificativ stiam si eu insa era un mister cum se ajunge la produsul finit. Intre timp am aflat si eu ca trebuie sa caut o "monografie contabila" pentru activitati de productie, iar citind-o, macar am in cap un model aproximativ a cum decurge calculul complex si unde se delimiteaza contabilul de productie.

Va multumesc si pentru mentionarea EORI, acum stiu de unde sa incep.
Va multumesc mult.

Cand mentionati "regizarea" nu inteleg la ce va referiti. Si cum se inregistreaza obtinerea produsului finit? Imi pare rau daca insist dar mi se pare o procedura simpla, de rutina. Poate mi-am ratat cariera de contabil insa as dori sa stiu procedurile cele mai simple inainte sa vorbesc cu un contabil sau consultant (adica pentru firma anume, concret).

As mai mentiona ca fiind firma cu impozit pe venit, presupun ca procedura e mai simpla ca in cazul in care as avea impozit pe profit.

P.S. la punctul (d) am intrebat extracomunitar, intracomunitar (si extracomunitar-servicii) lamurindu-ma aproximativ cum merge treaba.
Buna ziua

Situatia este urmatoarea:

Firma X -- SRL fara angajati, impozit pe venit, neplatitor TVA -- se ocupa preponderent de furnizarea anumitor servicii. Pe langa asta ar dori sa comercializeze si (de exemplu) niste calendare mai elaborate, produse de firma. Prelucrarea materialelor prime in produs finit, activitate care necesita anume cunostinte de specialitate, legate de activitatea primara, este facuta de firma. Mentionez ca acest comert cu calendare ar reprezenta doar o parte foarte mica in activitatea firmei, cel mult 5%, din venit.

Intrebari:

a. In contabilitate vor fi trecute doar (1) cumpararea materiilor prime si (2) vanzarea produsului finit. Corect?

b. Eu, adica Firma X, va mai trebui sa declar ceva legat de prelucrare (de exemplu sa mai trec o activitate) sau transformarea materiilor prime in produsele vandute va fi "subinteleasa"?

c. Daca nu trebuie - este destul ca pentru activitatile mentionate sa am doua coduri CAEN, adica cel pentru activitatea primara (furnizare de anumite servicii) si cel de comert cu amanuntul CAEN 4799 trecut exclusiv pentru vanzarea calendarelor (de ex. clientilor existenti sau doritorilor pe internet)?

d. Puteti sa mentionati sumar cum difera vanzarea produselor (calendarelor) pentru clienti extracomunitari -- persoane fizice -- de acordarea serviciilor? Nu doresc raspuns elaborat dar n-am experienta si prespun ca e o situatie mai complicata decat furnizarea serviciilor...

Multumesc frumos!